Dotaz 1095

Dotaz, 23. 7. 2011

Přeji hezký den,
manželovi v nemocnici zjistili velký tumor na ledvině a metastazy v ledvině druhé, na játrech a na plicích. Fakultní nemocnice chce postiženou ledvinu vyoperovat. Na internetu jsem však zjistila, že je k léčbě takto postiženého pacienta možné využít imunoterapii, která se provádí buď interferonem nebo interleukinem2. Tento způsob léčby by měl být šetrnější a s dobrými výsledky. Nikdy nekouřil, není alkoholik a nikdy neměl jiné zdravotní potíže než vysoký krevní tlak. Je postup nemocnice správný?
Děkuji předem za odpvěď.

MUDr. Martin Šmakal, 23. 7. 2011

Dobrý den, abych byl upřímný, tak ani jeden z postupů Vám manžela nezachrání.Jde o to, co pro jeho kvalitu života bude lepší a event. prodloužení délky života. Tyto 2 požadavky leckdy nejdou ruku v ruce, neboť např. biol. léčba / podstatně lepší než imunotherapie/ řadu vedl. účinků přináší a pak je nazvážení , co je lepší. zda žít nějaký ten měsíc navíc s některými nepříjemnostmi od léků či nějaký ten měsíc méně , ale třeba kvalitnějším životem. Ale každý organismus je jiný a toto se dopředu těžko předvídá.
Já pokud bych měl nádor ledviny s metastázami do plic a do jater, bych se do operace nehnal, pokud by nešlo o významné krvácení z tohoto nádoru.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři