Dotaz 1048

Dotaz, 6. 6. 2011

Dobrý den,maminka je 14 dní po chirurgickém zákroku,kde ji byl odstraněn nádor v levém prsu a uzlina v podpaždí. Nyní čeká na konzultaci s onkologem. Nemůžu nečině sedět ...co víc mohu udělat pro její uzdravení existují nějaké osvědčené alternativní způsoby léčby?, je nějaká doporuřená strava která má pozitivní vliv na pooperační léčbu? Existuje nějaká studie, která je novou nadějí pro nemocné a ještě není v praxi používána? Děkuji za odpověď. Renata Samková

MUDr. Martin Šmakal, 6. 6. 2011

Je krásná Vaše starost o maminku, nicméně současné odborné poznatky založené na klin. studiích stanovují určité therapeutické plány, kterých se soudobá medicina založená na důkazech drží.
Proto bych skutečně vyčkal, až se zhojí jizva a teprve poté zahájil onkol. léčbu. Každým měsícem jsou publikovány nové poznatky o léčbě karcinomu prsu a postupně se stále více uplatňují zcela nové léky a léčebné postupy. Nejde však za každou cenu něco urychlovat, léky mívají časté nežádoucí vedlejší účinka a proto je vhodné dodržovat správná časová schemata.Nádory prsu jistě nerostou tak překotně , jak si myslíte. Několik týdnů odkladů léčby není klíčovým parametrem, byť samozřejmě , pokud to jde je dobré začít , co nejdříve.
Alternativní způsoby léčby jsou problematické, neověřené a nikde ve světě je odborná medicina do svých schemat nezařazuje.
Ani já nejsem jejich velkým obdivovatelem, byť mám pro pacienty vyhledávající tuto léčbu pochopení, neboť " tonoucí se stébla chytá"...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři