Dotaz 1084

Dotaz, 12. 7. 2011

Dobrý den, pane doktore.
Manželovi byl před 2 roky na pr. ledvině zjištěn nádor o velikosti 2x3 cm. Dále provedeny scintigrafie mozku a ledvin, obě negativní. Pro jeho pokročilý věk a zdravotní potíže byla nefrektomie označena za středně rizikovou a bylo přistoupeno ke sledovaní nálezu. Po celé 2 roky nebylo ultrazvukem zjištěno žádné zvětšení tumoru a nebyly ani potíže. Až 8. 4. t.r., po CT vyšetření se nález podstatně zhoršil. Cit. z popisu: V parenchymu pr. ledviny na zadním labiu nacházím kulovité, ostře ohraničené ložisko o velikosti 59x 46 mm, které má již nativně nehomogenní strukturu. Nativně má denzity 38 - 60 H, po aplikaci KL se denzity lehce zvyšuje od 40 do 75 H. Na konvexitě pak nacházím cystu o prům. 10 mm. Dutý systém bez dilatace a městnání, konkrementy v dutém systému neprokazuji. Parenchym levé ledviny bez ložisk. změn, dutý systém bez dilatace a městnání. Na zachycené části sleziny nacházím na dolním pólu cystu o prům. 30 mm. Zhoršení je překvapivé, zvláště když ještě 10.10.2010 byla na SONO zjištěna velikost jen prům. 20 mm.
Prosím o Vaše laskavé posouzení a o sdělení, zda by bylo možno ještě dále pokračovat ve sledování, nebo již je nutná nefrektomie. Manželovi je mi již 81 let, trpí potížemi s dechem, (st. po ložiskové TBC plic) a špatným stavem po prodělaných břišních příhodách. Klademe si otázku jestli zhoršení nenastalo po viróze, kterou letos, právě před posledním CT vyšetřením, prodělal. Předem děkuji za odpověď a Váš názor. S pozdravem Anna B.

MUDr. Martin Šmakal, 12. 7. 2011

Dobrý den, za prvé musím konstatovat, že ono zvětšení pro mě není vůbec překvapivé, tak to nádorů běžně bývá.Je naopak skvělé, že se to 2 roky nehýbalo... Souvislost s virosou bych neviděl. Co se týče operability, pak bych se spíše přikláněl pokračování dosavadního postupu, protože pokud jsme se pro nefrektomii nerozhodli z jakýchkoliv důvodů již dříve, pak zvolit operaci nyní mi přijde ještě méně vhodné. Zdravotní stav manžela se totiž asi s postupujícím věkem za poslední 2-3 roky nezlepšil...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři