Dotaz 1086

Dotaz, 13. 7. 2011

Dobrý den, prosím o informaci, jaká je prognóza u nádoru štítné žlázy (muž věk 45 let), když zpráva z histologie zní: Levý lalok - ohraničený a opouzdřený žlutavě šedý uzel průměru 8 - 12mm, ve vyšetřovaných řezech má makroskopicky patrný uzel charakter vazivově opouzdřeného papilárního karcinomu štítné žlázy s vrůstáním do pouzdra a ojediněle i mimo ně. Struktura převážně papilární, folikulární struktury jsou nečetné s charakteristickými jadernými znaky. Mimo nádor klidová až mírně atrofická štítná žláza. V ní zachyceno ještě jedno další mikroskopické ložisko papilárního karcinomu nepřesahující průměr 1-2mm. Pravý lalok - difusní s drobným hnědavě žlutým koloidním uzlem průměru 5mm. Makroskopicky partný neopouzdřený uzel má charakter hyperplastického koloidního uzlu se zřetelnou onkocytární přeměnou thyreocytů a odpovídá onkocytárnímu hyperplastickému uzlu. Klasifikace je pT1b(m). Prosím ještě o vysvětlení, co přesně znamenají jednotlivá písmena a číslice v klasifikaci a dále jak moc je pravděpodobné, že existují metastázy nádoru. Děkuji moc za Vaši odpověď.

MUDr. Martin Šmakal, 13. 7. 2011

Dobrý den. tak za prvé k písmenkům a číslicím: p znamená pooperační či patologická klasifikace / tedy již se známou histologií nádoru a jeho velikostí/ . T je zkratka pro tumor tedy česky nádor.
Číslo 1 je ve Vašem případě hodnocení velikosti nádoru / stupnice je od 1 do 4 /. A skupina 1 je tedy ta skupina , kam patří ty nejmenší nádory. Malé písmeno b je ještě další dělení nádorů skupiny 1
na nádory a až c. Obecně vzato je to poměrně velmi malý nádor s menším rizikem metastáz. Prognoza je závislá na dalších vyšetřeních, které vyloučí či potvrdí přítomnost metastáz. Pokud meta nebudou nalezeny, je to velmi nadějné.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři