Dotaz 1111

Dotaz, 7. 8. 2011

Dobrý den pane doktrore, obracím se na Vás jako na odborníka. Mám manžela který od loňského podzimu opakovaně 5-6 krát bral antibiotika,protože měl opakovaně čepy na mandlích, bolesti v krku. Lékaři léčili angíínu. Letos v lednu cítil bolest na jazyku, kde se mu udělal flíček, lékaři léčili afty fialkou, poté mastičkou Kamistad gel. Flek nemizel, bolest zůstávala. Na ORL lékař odebral vzorek, který se ztratil. Další vzorek z jazyka již odebrali na chirurgostomatologii, kde se prokázal keratinizující spinocelulární karcinom v délce cca 0,4 cm s hloubkou invaze nádorových čepů cca 0,1 cm. Bez angioinvaze,bez ulcerace. Okraje negativní. Manželovi dále preventivně odebrali 3 krční uzliny, keré byly negativní. Manžel byl poslán na onkolog.odd., kde mu pan lékař řekl, že ozařování nebude nutné, dále budou na stomatochirurgii manžela každý měsíc sledovat. Můj dotaz zní: zda je možné léčit odejmutí nádoru pouze sledováním, bez medikamentózní léčby a bez ozařování. Manžel má totiž stále bolesti jazyka, vystřelující do ucha. Ránu na krku má oteklou. Když si vezme ibalgin, pomůže si pouze na určitou chvilku a poté se bolest opět vrátí. Občas na něj přijde únava, což je asi běžné. Prosím, můžete nám sdělit, zda bolesti po tomto zásahu jsou normální 5 týdnů po operaci? Jak dál postupovat? Děkuji moc Anna.

MUDr. Martin Šmakal, 7. 8. 2011

Dobrý den, léčba pouze chirurgicky je poměrně častá u řady nádorů.Záleží na jejich rozsahu a histol. typu event. dalších parametrech jako jsou jiná onemocnění pac., jeho stav a věk apod.
Hojení jistě může probíhat déle, ale to je jen obecný názor, toto musí opakovaně vidět specialista , který operaci prováděl, aby viděl vývoj hojení. Musí být postupně patrná tendence k zahojení, jinak je něco v nepořádku. Ta tendence ale může býti časově náročná...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři