Dotaz 1133

Dotaz, 26. 8. 2011

Dobry den,
jiz jste mi na dotaz opovidal, ale psal jste, ze nemate dostatek informaci.
Jsem velmi nervozni a mam pocit, ze uz nikdy nenajdu klid a duveru, ze jsem zdrava, i kdyz ted zadne problemy necitim. Uz od roku 2006 mam zvysene CA 125, tehdy byla hodnota kolem 60, v roce 2009 byla hodnota 83. Tehdy pan doktor nabral jeste asi 8 dalsich markeru a vsechny byli v poradku. Nabiral to proto, ze jsem se dlouhodobe citila unavena.Pak ale unava presla a citila jsem se dobre. Letos v srpnu je hodnota 127. Pan doktor to odebral jen pro kontrolu, protoze mi nabiral vzorek na boreliozu, jelikoz jsem pro viroze mela stale problemy s bolestmi kloubu a svalu.
V mezicase nekdy v roce 2009 mi odebrali CA125 na gynekologii v jine laboratori ( take jen pro kontrolu) a tam byl vysledek zcela v poradku. Nyni jsem prosla vysetreni na gynekologii, sono prsu a take sono bricha. Vse je v poradku. Nemam zadne zdravotni problemy, krome bolesti kloubu a pretrvajici unave po viroze, i kdyz se to velmi lepsi. Nevim co delat, protoze moje psychika je na tom velmi spatne. Pan doktor mi rika, ze jsem zdrava, ze se to proste nekdy muze jen zvysit vlivem lehkeho zanetu v tele. Prosim, co mam delat? Mam usilovat o dalsi vysetreni nebo jsem skutecne zdrava. Dekuji moc.

MUDr. Martin Šmakal, 26. 8. 2011

Dobrý den, chápu Vaši nervozitu, ani já bych takové nejisté výsledky nemiloval. Zkusil bych onu Ca 125 opět udělat na jiném pracovišti, třeba na jiném přístroji, abychom si byli jisti, že nejde o labor. chybu.
To, co Vám říká Váš pan doktor je v zásadě pravda, i nevelký zánět může CA 125 zvyšovat, a těžko se někdy takový zánět objevuje...
Pokud by ona Ca 125 na jiném přístroji byla obdobně vysoká, já bych asi ještě raději volil některé z dalších vyšetřeních , abych měl klid na duši - např. CT či PET. Nic lepšího už není, kdyby tato vyš. dopadla dobře - pak bych to vzdal a smířil se s tím, že mám vyšší jeden onkomarker , ale , že se nic neděje a jsem zdráv.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři