Dotaz 1141

Dotaz, 8. 9. 2011

Dobrý den,pane primáři
Mé mamince/60.let/ diagnostikovali před týdnem rakovinu prsu.Chodí pravidelně na mamograf,kde ji našli bulku blízko kosti.Nyní prochází předoperačním vyšetřením.Onkolog říkal,že to bylo podchyceno v začátku/velikost bulky cca 3cm/.Zajímalo by mě,jaké bývají prognózy při tomto onemocnění,zda hrozí recidiva,a dále co to pro mě vyplývá jako pro dceru,zda bych měla podstoupit nějaké vyšetření kvúli možné dědičnosti,popř.preventivní odběr krve na onkomarkery,sonografii prsou aj.Na preventivní prohlídky ke gynekologovi chodím pravidelně.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

MUDr. Martin Šmakal, 8. 9. 2011

Dobrý den, mám příliš málo informací na to , abych seriozně odpověděl. Ale budiž: za prvé 3 cm velký nádor u Vaší maminky není vůbec malý...Pokud je blízko kosti tak to také není moc dobré.
Ale více bude záležet na typu nádoru a na jeho dalších vlastnostech, na event. postižení spádových mízních uzlin či na metastickém postižení ostatních orgánů. Vzhledem k tomu, že mamince je 60 let nemusela by být genetická vazba významná... Co se týče prevence u Vás výrazně záleží na věku, do 40ti let bych to nehrotil...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři