Dotaz 1181

Dotaz, 17. 10. 2011

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaký je Váš názor na dlouhodobější užívání hormonální antikoncepce. Je mi 32 let a mám dvě děti (5,2), které jsem rodila CŘ a oba jsem kojila asi 13 měsíců. Chtěla bych si teď nechat předepsat hormonální antikoncepci. MOje maminka ale zemřela ve věku 42 let na rakovinu prsu. Já docházím každého půl roku do mamoporadny a 1x ročně mi dělají UZ. Momentálně mám riziko genetického zatížení 18%, tak se chci zeptat, jestli by se mi toto riziko braním antikoncepce nezvýší. Onkoložka v tom problém nevidí, ba prý nakopak to působí jako prevence nádorů děložního čípku. Ale zase moje kamarádka byla na mamografu a tam jí byl nalezen nějaký útvar a okamžitě jí zakázali brát antikoncepci, tak chci vědět, jak to vlastně je. Děkuji

MUDr. Martin Šmakal, 17. 10. 2011

Dobrý den, otázka je zajímavá a odpověď složitá.Záleží na typu antikoncepce, většinou ji nezakazujeme. Při nálezu nejistého útvaru v prsu nejprve verifikujem o co jde, pak se teprve vyjadřujeme k různým typům hormálních preparátů a to u žen často nejde jen o antikoncepci.
Domnívám se , že jste však perfektně hlídaná a tak bych asi HAK nepřerušoval, ale neznám přesné důvody genet. rizika, takže můj názor musíte brát jako ne zcela stoprocentní, protože nemám všechny potřebné informace.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři