Dotaz 1952

Dotaz, 4. 5. 2014

Pane primari,mam obdobny dotaz jak nize,moji mamince diagnostikovana rakovina slinivky,stadium T3N1M0,maminka operovana,bohuzel nador nesel kompletne odstranit,dalsi indikovana lecba je ozarovani a chemoterapie,bohuzel ale s tim,ze nadeje na vyleceni je minimalni..po tomto zaveru maminka jit do lecby nechce,lekari rekla,ze se nechce lecit,ale vylecit a kdyz ji to soucasna medicina nabidnout nemuze,tak ze takovou lecbu nechce..pane doktore,jak to je,mam maminku premluvit,vzdyt ji je teprve 50let...kolik je odhad prognozy bez lecby a odhad s onkologickou lecbou?Jsem z toho dost rozcarovana,vsude v medich slysite,jak jde medicina milovymi kroky kupredu,ale kdyz prijdete do ordinace s takovou konkretni diagnozou,tak zjistite,ze realita je nekde jinde...opravdu neni nic jineho?treba bez klinickych studii?slysela jsem neco o MMS..ale mamince jsem zatim o tom nerikala(hned by se toho chytla),nebo mam ji o tom rici,ci ji mam premlouvat na klasickou lecbu?Prosim poradte,jsem jedinacek a maminka by mi moc chybela,Veronika 20let

MUDr. Martin Šmakal, 4. 5. 2014

Dobrý den, ani se moc vaší mamince nedivím, doba přežití se u těchto pacientů počítá v několika málo měsících. S léčbou to není o moc lepší.
Je však zcela jistě pravda, že medicina jde mílovými kroky dopředu a když přijdete do ordinace tak tomu tak skutečně je a je to zcela jistě správná realita. Bohužel zrovna v oblasti léčby nádorů slinivky břišní jsou posuny dopředu menší. V léčbě mnoha dalších chorob a v to počítaje i mnoho dalších nádorů je však pokrok obrovský. Jen to , že se průměrná doba života prodloužila o 5 let , je obrovský úspěch. Kdyby to takto šlo každých 20 let, tak na konci tohoto století žijeme v průměru 100 let... Já bych svoji maminku asi moc nepřemlouval a to ani k nevědeckým postupům, byť zcela chápu, že byste pro maminku chtěla udělat vše , co lze.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři