Dotaz 2016

Dotaz, 27. 7. 2014

Přeji hezký podvečer, pane doktore. Mám na Vás dotaz ohledně karciomu prsu. Byl mi diagnostikován v roce 2012(52 let), pak operace nádoru a disekce axily SENTINEL. Následovala léčba chemo 4x DOXORUBICIN a 4x TAXOTERE (komplikované leukopenií) a 35x ozařování. Od ledna 2013 ANASTROZOL (velká kožní reakce), změna na LETROZOL, stále beru. Vyloučena mutace BRCA 1+2. V létě 2013 lázeńská léčba, kde mi mimo jiné dávali rašelinové zábaly na pravou ruku, na té operováno prso. Asi za 5 dní po návratu z lázní ruka velice natekla a bolela. Zjištěn lymfedém. Nejdříve léčba DETRALEXEM, potom manuální a přístrojová lymfodrenáž. V současné době zatím 40x. Nosím návlek s rukavicí. V lednu 2013 skončena léčba, od té doby stále 3-měsíční kontroly. Vše se zdálo být v pořádku, ale opět jsem si našla bulku v oblasti jizvy. Je možná recidiva a jakou metodou se daji zjistit i malé
metastázy? Může se odmítnout operace i následná onkologická léčba? Děkuji Vám srdečně za Vaši odpověď a ještě jednou příjemný podvečer.

MUDr. Martin Šmakal, 27. 7. 2014

Dobrý den, začnu odzadu. Odmítnout se dá všechno, je to Vaše tělo a Váš život... Velmi často to však není moudré... Drobné recidivy v jizvě se dobře dají odhalit ultrazvukem, drobné metastázy v játrech či plicích se hledávají ultrazvukem či CT či PEtem.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři