Dotaz 2117

Dotaz, 21. 11. 2014

Pane primari,chtela jsem se zeptat,co znamena symptomaticka lecba?Co se do ni zahrnuje a co od ni ocekavat?Dale bych se chtela zeptat jak vratit chut do zivota mlademu cloveku,ktery ma rakovinu?Jde o meho bratra,31let,rakovina varlete s metastazemi,navic bratr je 14dni po rozvodu,je totalne na dne,nic ho nebavi a nezajima,porad by jen spal,je silene anemicky,unaveny,nestastny.Nechce ani slavit Vanoce,on ktery svatky vzdy pripravoval jiz od podzimu s takovym nadsenim,az jsme se mu vsichni smali...pane doktore,co s tim,neni rakovina a rozvod na jednoho cloveka uz moc? Mam strach,aby si bratr neco neudelal,kam se obratit o pomoc,L.

MUDr. Martin Šmakal, 21. 11. 2014

Dobrý den, symptomatická léčba je léčba symptomů onemocnění, jak napovídá název. Nejde tedy ve vlastním slova smyslu o boj s nádorem či tedy snaha zneškodnit nádorovou buňku, ale spíše ulevit od problémů , které tento nádor působí. Jde tedy třeba o podávání analgetik na bolest či antipyretik /Paralen/ na zvýšenou teplotu či léků podporujících chuť k jídlu apod. Situace u člověka, kterému je 31 let - pokud se jej ona symptomatická léčba týká, je miřádně složitá zvl. pokud je zdrav. stav komplikován takto složitou rodinnou situací. Rakovina varlat bývá však často citlivá na léčbu chemoterapií a tak pokud by ji bratr ještě neměl vyčerpanou bezhlavě bych se na to vrhl a věřil , že vše se v dobré obrátí...
Pokud je tato léčba vyčerpána, pak pomoc a blízkost rodiny je to nejlepší , co můžete Vy pro bratra udělat. Pokud je potřebná nějaká pomoc psychologa, jistě vám všem poradí onkolog, který má bratra v péči a zná v okolí příslušné odborníky.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři