Dotaz 2136

Dotaz, 7. 12. 2014

Hezky vikend pane primari,ja bych mela takovy vseobecny dotaz.Jaka je umrtnost na rakovinu(jakoukoliv,myslim to obecne) pokud se neleci?Treba ve srovnani s ebolou,kde se udava 90%.Je take mozne ze u rakoviny je imunitni system v nejakem % tuto nemoc zvladnout sam vlastnimi seberegenarcnimi silami?U eboly WHO bije napoplach s u rakoviny nic takoveho a vsichni jsou v klidu,jak je to mozne?Poslednich 50let se porad objevuji informace,ze lek na rakovinu je takrikajic zarohem a porad nic,vsude se vsichni ohaneji jen prodlouzenim preziti..no nevim,neprijde mi to jako nejaky super extra vysledek, v me rodine melo 6 lidi rakovinu a uplneho vyleceni se dockal jen 1...a posledni dotaz,je pravda,ze chemoterapeutika obsahuji bojovy plyn yperit?To by snad si nikdo do tela dat prece nechtel..

MUDr. Martin Šmakal, 7. 12. 2014

Dobrý den, ač jsem zrovna v situaci mezi končící dovolenou a víkendem, neá mi to abych nereagoval už dnes. Je trochu otazné , co pokládáme za rakovinu. Laici rakovinu sdružují s pojmem zhoubného nádoru, ale tam patří kromě karcinomů / tedy rakoviny/ i sarkomy... Dále se do těchto čísel započítají i všechny kožní nádory, které až na melanom jsou zhoubné zcela výjimečně. Toto pak statistiky značně vylepšuje. Ale zjednodušeně řečeno asi 50% lidí nezemře na rakovinu a jsou z ní buď vyléčení, nebo je "skolí" v mezičase úplně jiné onemocnění. Většinou jde o lidi starší a ti trpí často řadou dalších nemocí... To že by imunitní systém zvládal sám rakovinu v nějakém procentu je sporné. Jistě tomu často hodně napomůže, někdy je však nádor nastaven tak, že je málo agresivní a hostitele ohrožuje pomalu či málo. Někdy dorůstá určité velikosti a pak už se moc nezvětšuje, protože nemá ke své velikosti dost živin a kyslíku. Je to velmi složitá problematika. Ebola je nebezpečná tím ,že jde o snadno přenosnou infekci a uvidíte, že nebude dlouha trvat a bude k didpozici nějaká vakcína, která hodně pomůže. Vždy , když víme s čím bojovat, je jednodušší přijít na to, jak to léčit. Příčiny rakoviny jsou různé, někdy více někdy málo a někdy zcela neznámé a proto s ní bojujeme tak dlouho s úspěchy a neúspěchy , tak jak jste je popsala.
I já se často oháním prodloužením přežití, vím , že to někdy je málo, ale někdy 3-5 let života navíc jsou moc a moc dobré. Zvl. pro lidi vyššího věku či naopak pro rodinu s malými dětmi atd. Někdy jsou to velmi složité lidské osudy. Co se týče yperitu , jeho deriváty se výjimečně užívají,ale podobně "jedovaté" potvory jsou i ostatní cytostatika a když se toho dává s rozumem, tak je toxicita malá a převažuje léčebný efekt.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři