Dotaz 2144

Dotaz, 16. 12. 2014

Hezký den pane primáři,psala asi před 2 měsíci,viz.strana 12 ohledně onko markerů CA 72-4.V té době byly okolo 40.Nyní jsem měla odběry 2 krát po sobě,v rozmezí 14 dní a výsledky byly 33 a za 14 dní 61.Také je pozitivní onko marker CA 19-9 a to 46.Dříve byl negativní.Dále ,kvůli autoimunitnímu onemocnění jsem měla udělaný z krve neurologický blog,kde jsou pozitivní protilátky AB/PNMA2.Můžete mi vysvětlit,co tyto protilátky znamenají a zda-li se mám obávat i vzhledem k markerům rakoviny?Mám udělanou mamografii,okult test,gastroskpii,UTZ gyn.sono,UTZ břicha-vše v pořádku. Dále mám MR jater-tam mám prý adenomy,které jsou od loňska .stejné.Co dále podniknout?Mám se obávat těch autoprotilátek PNMA2?Nyní mám opět nevyjasněnou neuritidu oka,může to s tím souviset?Někde jsem četla,že ano.Děkuji moc za Vaši odpověď.

MUDr. Martin Šmakal, 16. 12. 2014

Dobrý den, vzhledem k hodnotám onkomarkerů a již provedeným vyšetřením si nemyslím, že by Vám nyní hrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí solidního nádoru. Markery je dobré sledovat, ale souvislost s imunol. onemocněním je možná či dokonce i pravděpodobná.
S AB/PNMA2 moc velké zkušenosti nemám, bývají zvýšeny nejen u onkol. onemocnění , ale i zánětlivých. Někdy jejich zvýšení provází tzv. paraneoplastické syndromy, ale standardně je nenabírám, příliš mi nepomohou v rozhodování o léčbě

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři