Dotaz 2148

Dotaz, 27. 12. 2014

Pane primari preji hezke vanocni svatky,ale mam smutny dotaz,ktery se tyka me jedinne dcery 22let.Ta ma v lekarske zprave napsano,ze mezi 5 a 6 zebrem ma implantacni metastazii,co znamena to slovo imlantacni?Mohli ji to tam zanest chirurgove pri predchozi operaci?Dcera mela pred rokem torakoskopockou operaci plic.Co s tim,nemel by chirurg za nepovedenou operaci nest nasledky?Metastaze totiz porad roste,nyni velikost pomerance,dcera nemuze ani spat,jak ji ta boule prekazi,navic dopad i na psychiku,je to videt v kazdem obleceni...muzeme se nekde domahat alespon kosmetickeho paliativniho odstraneni?D.

MUDr. Martin Šmakal, 27. 12. 2014

Dobrý den, implantační metastázy nejsou po plicních operacích pro nádor typické a spíše jde o projev nemoci než chybu chirurga. Proto bych takto předčasné a odborně nejisté vyjádření vůči operatérovi raději nikde neprezentoval...Nevím však o jaký typ nádoru šlo a tak se přesněji nemohu vyjádřit. Asi nešlo o plicní karcinom, to by bylo v tomto věku rarirtní.
Implantační znamená , že se přímým dotykem uchytí nádorová buňka na jiné tkáni, často na povrchu té tkáně. Dělává to rád nádor vaječníků třeba na povrchu pobřišnice, nebo na povrchu střeva. Zda přistoupit k paliativnímu řešení ve smyslu chirurgického zmenšení oné boule, to je nutné vždy odborně zvážit, neboť do čisté tkáně to jistě nepůjde odstranit. Někdy hrozí nebezpečí, že by se to nemuselo po chir. zákroku zahojit... Nelze to třeba ozářit??? Toto je nutné prokonsultovat s příslušným odborníkem, na dálku si toto netroufám posoudit...

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři