#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 2151

Dotaz, 4. 1. 2015

Vazeny pane primari,chtela bych se s vami poradit,jak postupujete v pripade,ze vas pacient nechce vedet pravdu o svem zdravotnim stavu a nechce aby ji vedel i kdokoliv z nejblizsich pribuznych.Jak v tehle pripadech jednate?Muj tatinek jiz s rakovinou bojuje 5.rokem a i kdyz zpocatku vse vypadalo optimisticky,tak se objevily recidivy a casem i metastaze,nyni se jiz vylecit nemuze a nechce vedet nic o zhorsovani nemoci z duvodu psychosomatickych,ma to tatinek sve onkolozce rict?...on to zacala resit tim,ze tam prestal chodit,ze uz nechce na zadna vysetreni,ani odbery,ze je vzdy z te navstevy tak vynervovany,ze rano neni schopen ani vylezt z postele..ale kdyz tam nechodi ma dobrou naladu a snazi se zit,jak jen to jde,treba dnes jsme spolu byli v kine...pane primari,co s tim?

MUDr. Martin Šmakal, 4. 1. 2015

Dobrý den, pokud se týče toho, že si pacient nepřeje informovat příbuzné či známé,tam je jednoduché řešení. Ze zákona smíme informovat jen ty, které pacient určí. Takže pokud nechce - neinformujeme... Co se týče informací pro pacienta, pak je to složitější.
Někdy vyžadujeme tzv. informovaný souhlas , abychom my /tedy personál /byli právně kryti. Takže nějaké informace se takto dozví. Pokud jich více nechce, nenutím mu je...
Pokud něco považuji za zásadní, tak to pacientovi sdělím. Pokud se mu tento postup nelíbí, musí si zvolit jiného lékaře...
Co se týče reakce tatínka na novou situaci, pak musím říci, že poměrně pochopitelná a není vyjímečná. Mnoho pacientů preferuje kvalitu života / a tu má nejlepší doma v klidu/ před prodloužením života o pár měsíců. Je samozřejmě mnoho pacientů, kteří preferují přesný opak a nám všem nezbývá, než jejich životní rozhodnutí přijmout a tolerovat.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři