#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 2172

Dotaz, 2. 2. 2015

Dobrý den, prosím o Váš názor či doporučení k mé budoucí léčbě. Dne 5.12.2014 jsem podstoupil radikální orchiektomii levého varlete. Výsledky histologie říkají: Klasický seminom do průměru 12mm. Je zachycena počínající invaze do tunica albuginea dále se však tumor nešíří a je omezen na varle. pT1NXMX. M-9061/31 pT1 N0 M0 S0 stupeň I:A. Konec závěru. Markery před operací: AFP - 2,7; betaHCG - 4,6 a po 14 dnech po operaci: AFP - 1,9; betaHCG - 0,7. Další pooperační vyšetření CT břicha, CT plic, rentgen plic - vše čisté bez ložisek. Na onkourologickém konsiliu mi bylo vše vysvětleno a nabídnuty 3 možnosti řešení: 1) 2x dávka Chemo, 2)radioterapie, 3)Pouze sledování. Prý si mohu vybrat, nicméně ze strany lékařů cítím lehký nátlak k volbě radioterapie. Údajně je cca 20 procentní pravděpodobnost, že se nemoc vrátí, což se mi nezdá tolik. Proto Váš prosím o Váš názor jak postupovat?
Má cenu se nechat preventivně ozařovat s ohledem na možnost, že by z ozáření vznikl nějaký další nádor? Rádi bychom měli s manželkou ještě druhé dítě a raději bych volil metodu sledovaní, ale na druhou stranu si nejsem jist, že je to rozumné řešení. V Evropě se údajně spíše volí metoda sledování a údajně i v případě, že se nemoc vrátí, tak je velká pravděpodobnost, že bude člověk s tímto typem rakoviny vyléčen. Proto se znovu ptám, zda má cenu nyní podstupovat ozařování? Děkuji za názor!

MUDr. Martin Šmakal, 2. 2. 2015

Dobrý den, sám cítíte, že volba není jednoduchá, neboť by Vám lékaři doporučili jednoznačně jednu z variant, pokud by její přínos výrazně převyšoval ostatní.
Já to zkrátím, já být ve Vaší situaci asi bych volil jen sledování.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři