#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

10 zaměstnání, které nejvíce ohrožují plíce

Lidské plíce pracují opravdu usilovně. Během dne tento orgán dospělého člověka zvládne zhruba 20 000 nádechů a výdechů. Jenže chemikálie, bakterie, tabákový kouř, prach a mnoho dalšího, co ani nepovažujete za nebezpečné, může vaše plíce poškodit.

Lidské plíce pracují opravdu usilovně. Během dne tento orgán dospělého člověka zvládne zhruba 20 000 nádechů a výdechů. Jenže chemikálie, bakterie, tabákový kouř, prach a mnoho dalšího, co ani nepovažujete za nebezpečné, může vaše plíce poškodit. Dobrá zpráva je, že se dá těmto vnějším poškozujícím vlivům bránit prevencí – ať jde o ochranné pomůcky, dostatečné větrání či úpravu ventilace. 

Neohrožujete své dýchání?

Zde je 10 povolání a pracovních oblastí, kde správná a včasná prevence může předejít poškození plic, například i rakovině.

1. Výčepní a číšník. Pasivní kouření je spojeno s rakovinou plic, proto je toto povolání rizikové ve městech, kde nebylo kouření zakázáno na veřejných místech. Důležité je časté větrání a oddělení kuřáků od nekuřáků. 

2. Úklid a údržba domácnosti. Některé čisticí prostředky, dokonce i ty, které jsou označeny jako „přírodní“, mohou obsahovat chemikálie dávané do souvislosti s provokací astmatu. Čtěte etikety se složením, používejte spíše jednoduché přípravky, jako např. jedlou sodu s vodou či vinný ocet, a při úklidu větrejte.

3. Péče o zdraví. Zdravotní pracovníci jsou ohroženi vyšším rizikem nákazy plicních chorob. Řeč je třeba o TBC, influenze či SARS. Prevencí je očkování, pro některá zdravotní odvětví povinné, a užívání bezlatexových rukavic. Latex totiž může vyprovokovat u predisponovaných lidí astmatický záchvat.

4. Kadeřník. Některé složky barev na vlasy mohou vyvolat astma. Obsahují formaldehyd, známý lidský kancerogen, který silně dráždí sliznice očí, hrdla a dýchacích cest. Důležité je dobré větrání a pečlivé čtení složení barev.

5. Výroba. Jsou podniky, které vystavují zaměstnance riziku vzniku či zhoršení astmatu. Průmysloví dělníci jsou ohroženi vdechováním částic kovů a prachu, což může vést např. k silikóze. Plicní onemocnění zvané „popcornové plíce“ se zase vyskytuje u lidí pracujících tam, kde se vyrábí pop-corn. Způsobují ho přísady přidávající se do tohoto výrobku. Znovu platí důležitost větrání a nošení respirátorů.

6. Stavby. Dělníci bořící či opravující staré budovy mohou být vystaveni působení azbestu. Vdechnuté částice tohoto materiálu vedou po letech prokazatelně ke zhoubnému nádoru pohrudnice, tzv. mezoteliomu. Prevencí je nechat práci na starost specializovaným týmům.

7. Farmaření. Práce s úrodou a zvířaty může vést k těžkým poruchám plic. Tzv. „hypersenzitivní pneumonitida“ je vzácné, ale vážné onemocnění způsobené opakovaným vdechováním částic sena či obilí. Plicní sklípky se zanítí, což vede ke zjizvení plicní tkáně. Nebezpečné je i vdechování prachu z plesnivého obilí, pokud je špatně uskladněno. Mohou se objevit horečka a symptomy připomínající chřipku, farmáři si častěji stěžují na kašel a tíseň na hrudi. Je nutné dobře uskladnit sklizeň, větrat a nosit respirátor.

8. Autolakýrník. Tito lidé jsou častěji vystaveni látkám zvaným izokyanáty. Provokují astma a jejich inhalace většinou donutí pracovníky ukončit profesi. Jinak musí být používány co nejlepší respirátory, a pokud je to možné, vyměnit laky za méně dráždivé.

9. Hasič. Hrdinové bojující s požáry nejsou vystaveni jen ohni, ale i zplodinám z hořících materiálů. Nejúčinnější prevencí je vlastní kyslíková bomba – důležitá je pak doba dýchání z bomby, zplodiny totiž zůstávají ve vzduchu ještě dlouho po uhašení požáru.

10. Horník. Tento člověk je ohrožen vším od zánětu průdušek přes pneumokoniózu až po tzv. „černou plíci“. Jsou to chronické nemoci způsobené vdechováním uhelného prachu. Postupně se ztěžuje dýchání, plíce mohou skončit fibrotickou přeměnou. Opět je nutné používat ochranné pomůcky.

(vav)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři