15 tipů na posílení imunitního systému

Pozitivní myšlení, redukce stresu, správná výživa, čas jen pro sebe, … To vše pomáhá budovat obranyschopnost organismu nejen během nemoci. Co z uvedených tipů (ne)děláte?

Pozitivní myšlení, redukce stresu, správná výživa, čas jen pro sebe, … To vše pomáhá budovat obranyschopnost organismu nejen během nemoci. Co z uvedených tipů (ne)děláte?

Určitá míra stresu může být prospěšná, protože připraví vaše tělo na přicházející podněty. Ale pokud je stresu příliš nebo je dlouhodobý, vaše tělo se vyčerpává a i váš imunitní systém se oslabí. Udělejte si proto čas na odpočinek a odreagování.

Sex zlepšuje náladu a prospívá i vašemu zdraví. Studie ukázaly, že lidé středního věku, kteří se milují častěji, jsou na tom zdravotně lépe než lidé s chudým milostným životem.

Pes vás donutí vyrazit na procházku, i pokud se vám nechce, jinak budete uklízet loužičky. Pravidelný pohyb vám sníží tlak i krevní cholesterol a tím se zlepší vaše zdraví. Navíc se ukazuje, že domácí zvířata zabraňují vzniku alergií u dětí.

Nedávná studie ukázala, že lidé se širokým okruhem známých žijí déle než lidé osamocení. Navštěvujte vzdělávací kurzy nebo se připojte ke skupině lidí se stejnými zájmy.

Optimistická nálada posiluje váš imunitní systém, proto se věnujte věcem, které vás baví a dělají vám radost.

Vědci sledovali, jak7 vliv má sledování vtipných videí na imunitní systém, a přišli na to, že lidé, kteří se smějí od srdce a nahlas, mají imunitní systém výkonnější.

Ty obsahují antioxidanty – látky, které chrání buňky lidského těla před poškozením kyslíkovými radikály. K získání různých typů antioxidantů jezte ovoce a zeleninu různých barev.

Pokud cítíte, že ve vaší stravě něco chybí, dodávejte tělu vitamíny, nejlépe ve formě multivitamínů. Pro imunitní systém jsou důležité hlavně vitamíny A, C, D a E, selen, zinek a hořčík.

Cukrovinky, jídla z fastfoodů a sladké nápoje obsahují minimum vitamínů, vlákniny a dalších důležitých živin. Naopak obsahují velké množství chemických přísad, které mohou poškozovat vaše tělo.

Pro váš imunitní systém jsou prospěšné například česnek, ženšen a probiotika.

Pravidelný pohyb je jedna z nejlepších metod, jak posílit svůj imunitní systém a zlepšit svůj celkový zdravotní stav.

Pokud spíte málo, vaše tělo nemá dost času bojovat proti nežádoucím vlivům.

Nadmíra alkoholu váš imunitní systém oslabí a vy budete častěji nemocní. Muži by měli vypít maximálně dvě piva nebo dvě sklenky vína denně, u žen je maximum jedno pivo nebo jedna sklenka vína.

Kouření oslabuje váš imunitní systém. I pokud kouříte jen občas, váš imunitní systém vám to dá najevo.

Hygiena je nejjednodušší obrana proti infekčním nemocem. K mytí rukou používejte mýdlo a ruce si myjte pod čistou tekoucí vodou alespoň 20 vteřin.

 1. Nestresujte se
 2. Pravidelně se milujte
 3. Pořiďte si domácího mazlíčka
 4. Rozšiřte si okruh známých
 5. Myslete pozitivně
 6. Smějte se
 7. Jezte ovoce a zeleninu
 8. Užívejte vitamíny
 9. Vynechte prázdné kalorie
 10. Používejte bylinky a doplňky stravy
 11. Cvičte
 12. Spěte
 13. Omezte alkohol
 14. Přestaňte kouřit
 15. Myjte si ruce

(vesa)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři