7 tipů, jak snížit riziko vzniku rakoviny plic

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak se vyhnout rakovině plic. Riziko jejího vzniku však můžete snížit dodržováním následujících pravidel.

  1. Nezačínejte kouřit. Jestliže jste nikdy nekouřili, nezačínejte. Také svým dětem vysvětlete, že cigarety zvyšují riziko vzniku rakoviny plic. Mluvte o nebezpečí kouření s dětmi dříve, než jim vrstevníci začnou nabízet první cigarety. Učte je i způsobům, jak cigaretu odmítnout.
  2. Přestaňte kouřit. Jste-li kuřák, skončete s tímto zlozvykem co nejdříve. Jedině tak snížíte nebezpečí vzniku rakoviny plic, přestože jste třeba kouřili léta. Poraďte se s lékařem o možnostech a pomůckách, které vám pomohou přestat kouřit. Patří mezi ně náhradní nikotinové produkty, léky a podpůrná terapie (např. jóga).
  3. Vyvarujte se pasivního kouření. Pokud žijete nebo pracujete s kuřákem, vyzvěte ho, aby přestal. Nebo ho požádejte, aby kouřil venku. Nezdržujte se v místech, kde lidé kouří.
  4. Nechte si otestovat svůj domov na radon. Objednejte si do domácnosti kontrolu množství radonu, zvlášť pokud žijete v některé z oblastí, kde je radon problém (najdete na tzv. radonových mapách na internetu). Ohledně testování a případného snížení vysoké hladiny radonu se poraďte s příslušnými odborníky.
  5. Vyhýbejte se rakovinotvorným látkám (karcinogenům) v práci. Dodržujte veškerá opatření na ochranu před jedovatými chemikáliemi. Dodržujte předpisy svého zaměstnavatele. Například vždy noste ochrannou masku a další osobní ochranné pracovní prostředky. Zeptejte se svého lékaře, co víc můžete udělat, abyste se v práci ochránili. Riziko poškození plic z karcinogenů na pracovišti roste, pokud kouříte.
  6. Jezte hodně zeleniny a ovoce. Vybírejte si zdravou stravu s různými druhy čerstvého ovoce a zeleniny. Přírodní zdroje vitaminů a minerálů jsou nejlepší. Naopak se vyhýbejte vysokým dávkám vitaminů ve formě tablet, protože mohou být zdraví škodlivé. Odborníci například dospěli k závěru, že potravinové doplňky s obsahem beta-karotenu zvyšují u těžkých kuřáků riziko rakoviny plic.
  7. Aktivně sportujte. Pěstujte nějakou formu fyzické aktivity, nejlépe každý den. Střídejte sporty. Věnujte se plavání, běhu, jízdě na kole. Někdy stačí jít se po práci na půl hodiny projít do parku nebo vyvenčit domácího mazlíčka.

(hah)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři