9 tipů, jak zatočit s bolestí hlavy

Tuhle zdravotní potíž zná téměř každý a ví, jak dokáže otrávit život a vyřadit člověka z běžného provozu. Některým lidem stačí málo, třeba zvýšená únava či stres, a bolesti hlavy jsou tu

Tuhle zdravotní potíž zná téměř každý a ví, jak dokáže otrávit život a vyřadit člověka z běžného provozu. Některým lidem stačí málo, třeba zvýšená únava či stres, a bolesti hlavy jsou tu. U jiných tato nepříjemnost bohužel souvisí s nějakým dalším onemocněním.

Nenechte ji vyhrát!

Léčba rakoviny je velmi náročná. Není proto divu, že právě bolesti hlavy jsou jedním z nejčastějších problémů, na které si pacienti stěžují. „Hlava ve svěráku“ může být i nepříjemným vedlejším účinkem onkologické léčby. Sám tento projev ale k rakovině a její léčbě nepatří, proto s ním bojujte a nenechte si ztěžovat život.

Co na bolehlav platí?

Zde je několik základních tipů, jak se jednoduše a rychle zbavit problémů s hlavou:

  1. Odpočívejte v klidné, tmavé místnosti. Nejčastější, tzv. tenzní bolesti hlavy jsou spojeny se stresem a s podvědomým zvýšeným napětím krčních svalů. Uvolnění v klidné, tmavé místnosti může být velkou úlevou. Zkoušejte vědomě povolit zádové, krční a obličejové svaly.
  2. Svěřte se akupunktuře. Staré čínské učení stimuluje vpichováním drobných jehliček do daných bodů lidského těla uvolňování endorfinů − tedy látek, které přirozeně tlumí bolesti hlavy. Pokud se akupunktura provádí pravidelně, dokáže působit i preventivně.
  3. Naučte se relaxovat. Zhluboka se nadechněte, vydechněte, soustřeďte se na svůj dech a představujte si něco příjemného. Pravidelná relaxace prospívá vašemu tělu a bolesti hlavy budou méně časté.
  4. Využijte chlad či teplo. Někomu dělá dobře studený obklad na čelo, jinému naopak prohřátí oblasti šíjových svalů. Zjistěte, co účinkuje na vás.
  5. Masírujte. Masáž zad, krku a hlavy uvolní zvýšené napětí svalů a tím předchází chronickým bolestem hlavy. Můžete to vyzkoušet sami nebo požádejte někoho z rodiny − lehký tlak na bolestivá místa dokáže ulevit. Princip jednoduchého akupresurního cvičení: položte si palce na výstupky vzadu na lebce, kde se hlava stýká s krkem, a tato místa v drobných kroužcích tiskněte po dobu 1 až 2 minut.
  6. Cvičte. Pokud sedíte několik hodin u počítače, mohou být vaše krční a šíjové svaly ztuhlé, což může způsobovat bolesti hlavy. Zkuste proto jednoduché cvičení na uvolnění: položte si dlaň na čelo a lehkou silou tlačte čelo proti dlani.
  7. Nebraňte se lékům. Jestliže vás i přes tato doporučení hlava bolí, užijte některý z léků na bolest. Nejezte je ale častěji než 3× týdně, potom paradoxně hrozí bolesti hlavy z nadužívání léků.
  8. Dejte si kofein. Kofein je látka, která podporuje účinek léků proti bolestem hlavy. Je často přímo jejich součástí a je obsažený také v černém čaji či kávě.
  9. Navštivte lékaře. Vyhledejte odbornou pomoc, pokud trpíte bolestmi hlavy častěji než jednou týdně, pokud vás bolí několik dní v kuse nebo máte kromě bolesti hlavy ještě další problémy (teplota, poruchy vizu, zvracení, ztuhnutí šíje, závratě). Vždy navštivte lékaře, pokud se bolest hlavy objeví náhle nebo je spojená s úrazem.

Proti bolehlavu se dá často najít něco, co pomůže. Jde jen o to, nerezignovat a vyzkoušet vše, co lékařská věda nabízí.

(vesa)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři