Biopsie prsu: metoda, která vám udělá jasno

Biopsie znamená odběr vzorku tkáně pro další laboratorní vyšetření. I přes veškeré moderní testovací možnosti jde o nezastupitelnou metodu při diagnostice zhoubných nádorů prsu.

Přestože zobrazovací metody, jako jsou mamograf či ultrazvuk, mohou nalézt podezřelé oblasti v prsu, nedokážou zodpovědět otázku, zdali se skutečně jedná o maligní nádor. A právě biopsie je jedinou možností, jak pravý podklad změněné oblasti prsu objasnit. Jejím cílem je zisk určitého množství tkáně. Buňky této tkáně pak patologové zkoumají pod mikroskopem a hledají změny typické pro zhoubné bujení.

Jehlou nebo skalpelem

Obecně je možné říci, že pro prs existují dva typy odběru vzorku. Buď se tkáň nasaje pomocí jehly, anebo je nutný malý operační výkon – tedy chirurgický odběr. O tom, jaká metoda bude vybrána, rozhoduje lékař na základě vzhledu podezřelé oblasti, její velikosti a lokalizace.

Chirurgická biopsie

  • Chirurgický odběr tkáně se většinou provádí v místním znecitlivění, což znamená, že oblast prsu bude umrtvena, avšak vy budete vzhůru. Můžete pouze dostat léky, které vás trochu utlumí.
  • Pokud je ložisko cítit na pohmat, je pro chirurga úloha jednoduchá. Horší orientaci bude mít operatér, bylo-li sporné místo nalezeno pouze zobrazovacími metodami. V takovém případě přichází na řadu radiolog, jehož úkolem je právě pod kontrolou některé zobrazovací metody ložisko označit drátkem, který je pro chirurga už snadno identifikovatelný.

Zákrok pomocí jehly

  • Jedná se o postup, kdy vás lékař opět v místním znecitlivění píchne dutou jehlou do prsu. Tato jehla je speciálně uzpůsobená tak, že dokáže odebrat drobné válečky tkáně, které jsou odeslány patologovi k vyšetření. Při této metodě se pro přesný odběr tkáně používají zobrazovací metody, které pomáhají lékaře ideálně nasměrovat.

Přestože se v případě biopsie jedná o nejspolehlivější způsob diagnostiky karcinomu prsu, ani tato není úplně bez chyby. Přesnost se pohybuje kolem 98–99 %, což znamená, že v 1–2 % případů může nádor uniknout.

Komplikace jsou vzácné

Nepříjemnosti zahrnují především krvácení, modřinu či infekci. Jsou častější při chirurgických výkonech, a to obzvláště vznik modřiny, která se vyskytuje až u 10 ze 100 žen. Po chirurgickém výkonu jsou také častěji nutné léky proti bolesti. Komplikace při použití jehly se vyskytují méně než v 1 %.

Ne každá změna prsu je zhoubný nádor, ve skutečnosti je to spíše minimum případů. K objasnění příčiny nalezené změny slouží biopsie. Jedná se sice o invazivní metodu, avšak v diagnostickém procesu nezastupitelnou.

(boba)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři