Bojíte se rakoviny? Pět tipů, jak snížit možnost jejího vzniku!

Nástup zhoubného bujení bývá nezřídka spojen, nebo je alespoň podpořen některým z mnoha zlozvyků. Chcete-li snížit riziko na minimum, zamyslete se nad svojí životosprávou. Některé změny vám mohou zachránit život.

1. Skoncujte s tabákem

Rakovina plic je jednou z nejčastějších příčin smrti. Většina případů je spojena s konzumací cigaret – kouření stojí za 80–90 % úmrtí na karcinom plic. Ve srovnání s ostatní populací mají kuřáci až 25krát vyšší riziko toho, že zemřou na tuto nemoc. Zvyšuje se u nich ale i nebezpečí rozvoje jiných onkologických onemocnění (zasaženy bývají mimo jiné dutina ústní a hrdlo, hlasivky, jícen, žaludek, střeva, játra, slinivka břišní, ledviny, močový měchýř nebo děložní čípek). V neposlední řadě hrozí milovníkům tabáku též akutní myeloidní leukémie. Nutné je vyvarovat se i pasivního kouření. Dospělí, jež jsou dýmu vystaveni doma či v práci, mají o 20–30 % vyšší riziko, že onemocní rakovinou plic. Koncentrace mnoha karcinogenních a toxických chemikálií jsou totiž ve vydechovaném kouři vyšší než v kouři inhalovaném kuřákem.

2. Chraňte kůži 

Rakovina kůže se vyskytuje u mnoha osob. Vystavení pokožky UV paprskům (ať už jsou od slunce, nebo umělé) se zdá být nejvýznamnějším faktorem zvyšujícím nebezpečí rozvoje tohoto typu rakoviny. Abyste svou kůži chránili, ale zároveň si mohli užít pobyt na čerstvém vzduchu, vyhledávejte stín, vždy aplikujte opalovací krém a nezapomínejte na ochranné sluneční brýle.

3. Omezte příjem alkoholu

Konzumace alkoholu zvyšuje riziko onemocnění určitými druhy rakoviny. Přispívá k rozvoji rakoviny dutiny ústní, hrdla, hrtanu, jícnu, tlustého střeva, jater a prsu. Čím méně pijete, tím nižší je možnost vzniku onkologického onemocnění.

4. Udržujte si zdravou váhu

Výzkumy ukazují, že nadváha a obezita přispívají k možnému nástupu zhoubného bujení dělohy, prsu, prostaty a tlustého střeva. Nadváha je definována jako BMI index mezi hodnotami 25 a 29, obezita je stav, kdy je BMI vyšší nebo roven 30. Pokuste se tedy zvýšit pravidelnou pohybovou aktivitu a změnit jídelníček, není-li vaše hmotnost zrovna ideální.

5. Otestujte se na žloutenku typu C

Hepatitida je zánět jater, nejčastěji způsobený virem. V ČR stojí za žloutenkou většinou vir typu C. Je-li tato nemoc chronická, může vést k závažným jaterním potížím. Ty zahrnují poškození jater, cirhózu, selhání či rakovinu tohoto orgánu. Testování je doporučováno lidem narozeným mezi lety 1945 a 1965.

(cean) 

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři