Bojíte se rakoviny? Tajemství úspěchu je ve správném životním stylu

Nároky ženského těla se s přibývajícími léty mění. Zástupkyně něžného pohlaví by si proto měly vedle osobních a pracovních met vytyčit také zdravotní cíle. Inspirovat se můžete tipy, které ženám nabízí recept na zdraví pro různé věkové kategorie.

Nároky ženského těla se s přibývajícími léty mění. Zástupkyně něžného pohlaví by si proto měly vedle osobních a pracovních met vytyčit také zdravotní cíle. Inspirovat se můžete tipy, které ženám nabízí recept na zdraví pro různé věkové kategorie.

Ve dvaceti: vyvarujte se návštěvy solária

Pravidelná návštěva solárií před třicítkou s sebou nese o 75 % vyšší riziko rakoviny kůže a velkou šanci na rozvoj melanomu, nejnebezpečnější formy kožního nádorového bujení. Opalování v soláriu tedy vynechte. Velkým strašákem je v tomto věku i nákaza lidským papilomavirem (HPV). K přenosu dochází při nechráněném pohlavním styku a častém střídání sexuálních partnerů. Vysoce rizikové kmeny papilomaviru jsou přítomné u více než 99 % případů rakoviny děložního hrdla. Proti HPV infekci existuje vakcína, kterou je vhodné nechat se očkovat před 26. rokem života.

Ve třiceti: posilujte a relaxujte

Mnohé ženy si všímají, že jim po třicítce ubývá svalová hmota. Doporučuje se proto v tomto věku posilovat, nevynechávejte ani řádné protažení. Posilováním zároveň budujete potřebnou hustotu kostní hmoty a také zvyšujete rychlost, kterou tělo spaluje kalorie. Zároveň nezapomínejte ani na odpočinek. Žena v tomto věku většinou bývá manželkou, matkou a pečovatelkou v jedné osobě, o chození do zaměstnání ani nemluvě. Není proto divu, že je žena v tomto období pod chronickým tlakem. Vleklý stres působí negativně na fungování celého těla a oslabuje je v boji proti onemocněním, rakovinné bujení nevyjímaje. Dopřejte si proto i dostatečný odpočinek.

Ve čtyřiceti: hlídejte si zdravou životosprávu a cvičte

Udržení přiměřené váhy je zásadní. Se stoupajícím věkem po čtyřicítce klesá účinnost metabolizmu a udržet si váhu není jako ve dvaceti nebo ve třiceti. Vybírejte si zdravá jídla a každý den se věnujte tělesné aktivitě.

V padesáti: pozor na hormony

Hormonální substituční terapie může zvýšit riziko rozvoje rakoviny dělohy, prsu, srdečního onemocnění, krevní srážlivosti a mozkové příhody. Ženy by se měly poradit s lékaři o vhodné, zdravější možnosti léčby menopauzálních příznaků.

V šedesáti: buďte společensky aktivní

Téměř 10 miliónů Američanů starších 65 let žije samo. Pro mnohé může samota vést k depresi, která paralyzuje celkové zdraví. Všímejte si, co se děje kolem vás, a pomáhejte druhým. Také nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky.

Ať už je vám dvacet, nebo sedmdesát, nepodceňujte pravidelné návštěvy u lékaře. Každá žena si musí sama vytvořit strategii zdravotního stylu vhodnou právě pro ni. Jedině tak má šanci ochránit své zdraví a pohodu na mnoho let dopředu.

(Thom)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři