#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Braňte se nežádoucím účinkům ozařování

Časné vedlejší účinky ozařování můžeme pozorovat již několik dní po zahájení léčby a pozdní účinky mohou přetrvávat i několik týdnů poté, co byla léčba dokončena. Již před zahájením ozařování je dobré se na možné nežádoucí účinky připravit a mít základní vědomosti o tom, jak se s nimi co nejlépe vyrovnat.

Časné vedlejší účinky ozařování můžeme pozorovat již několik dní po zahájení léčby a pozdní účinky mohou přetrvávat i několik týdnů poté, co byla léčba dokončena. Již před zahájením ozařování je dobré se na možné nežádoucí účinky připravit a mít základní vědomosti o tom, jak se s nimi co nejlépe vyrovnat.

Pečujte o sebe v průběhu ozařování

Vedlejší účinky ozařovací léčby mohou být různé, mezi nejčastější však patří únava a poškození pokožky v místě ozařování. Před zahájením léčby je dobré zajistit si pomoc s těžšími domácími pracemi a počítat s tím, že kvůli únavě možná nebudete schopni plnit své běžné povinnosti.

  • Dopřejte si dostatek odpočinku – pokuste se dopřát si dostatek vydatného spánku, především v noci. Počítejte s tím, že zvýšená únava může přetrvávat i několik týdnů po skončení ozařování.
  • Jezte vyváženou a dostatečně výživnou stravu – v závislosti na ozařované oblasti (především oblast břicha nebo pánve) vám může lékař doporučit vhodnou změnu jídelníčku. Ujistěte se, že vaše strava je dostatečně pestrá a bohatá na všechny důležité živiny.
  • Pečujte o pokožku v místě ozařování – pokud je vám aplikováno ozařování zvnějšku, může být vaše pokožka v místě ozařování více citlivá nebo vypadat jako spálená od slunce. Než budete na takto změněnou pokožku aplikovat jakékoli kosmetické přípravky nebo prostředky hygieny, konzultujte je nejprve se svým lékařem. Některé z těchto přípravků mohou totiž ozařovanou pokožku ještě více podráždit.
  • Nenoste těsné oblečení – především v místě ozařování se vyvarujte pásků, punčoch nebo těsných límců. Dávejte přednost volnému, měkkému oděvu z bavlny. Oblečení neškrobte.
  • V místě ozařování nenalepujte náplasti – pokud je nutné pokožku v místě ozařování obvázat nebo zakrýt, použijte náplast pro citlivou pokožku. Pokuste se umístit náplast mimo ozařovanou oblast a nenalepujte ji vícekrát na stejné místo.
  • V místě ozařování se vyvarujte působení chladu nebo tepla – na ozařovanou oblast nepřikládejte ledové ani teplé obklady, ohřívací láhve a podobně. Pokožku může poškodit i horká voda, proto k mytí ozařované oblasti používejte jen mírně teplou nebo vlažnou vodu.
  • Ozařovanou pokožku chraňte před sluncem – vaše pokožka může být v důsledku ozařování vysoce citlivá na slunce. Pokud je to možné, kryjte ozařovanou pokožku tmavým oblečením, kdykoli jdete ven. Zeptejte se lékaře, zda vám doporučí užívání ochranného opalovacího krému. Pokud ano, používejte krém s ochranným faktorem minimálně 15. Krém potom používejte opakovaně a dokonce i v době, když už je vaše pokožka po ozařování zhojená. V ochraně proti slunci se doporučuje pokračovat ještě minimálně jeden rok po skončení ozařovací léčby.
  • Před ozařováním informujte lékaře o všech lécích, které užíváte – váš lékař by měl vědět o všech lécích, které užíváte, dokonce i těch zdánlivě nevýznamných, jako jsou acylpyrin, vitamínové doplňky nebo rostlinné výtažky.

(vek)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři