#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Čeká vás test na okultní krvácení? Držte dietu!

Některé složky potravy můžou ovlivnit výsledek testu na okultní krvácení. Chcete-li, aby pravdivost testu byla co nejvyšší, vyřaďte na krátkou dobu před testem a během testu některé pokrmy a léky. Jedině tak bude výsledek testu dobrou výpovědní hodnotu.

Některé složky potravy můžou ovlivnit výsledek testu na okultní krvácení. Chcete-li, aby pravdivost testu byla co nejvyšší, vyřaďte na krátkou dobu před testem a během testu některé pokrmy a léky. Test na okultní (neviditelné) krvácení ve stolici slouží k odhalení časného stadia zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku.

Nejčastěji se používá tzv. test chemický. Je založen na schopnosti krvinek změnit barvu testu na modrou/modrozelenou. Podle barevné změny lékař pozná, jestli je pozitivní (ve stolici je krev, test je modrý), nebo negativní (stolice je bez krve). Problémem je, že některé látky v potravě můžou test „zkreslit“. Ten je potom falešně pozitivní (modrý, i když ve stolici krev není) nebo falešně negativní (nezmodrá, ale krev ve stolici je). Aby se test nemýlil, je potřeba dodržet několik pravidel.

Tři dny bez křenu a květáku

Tři dny před testem a během tří dnů, kdy test probíhá, nejíst syrové nebo nedopečené maso a jídla s velkým obsahem zvířecí krve – prejt, jelito, zabijačková polévka, tatarský biftek, nedopečený steak apod. Test označí zvířecí krev jako lidskou a je falešně pozitivní. Během stejného období vynechat větší množství (to znamená např. jako hlavní jídlo) květáku, brokolice, ananasu, ředkviček a křenu, protože jejich složky způsobí stejnou chemickou reakci jako krev.

Matoucí „céčko“

Naopak velké množství vitaminu C znemožní zmodrání testu, i když krev ve stolici je – výsledek je falešně negativní. K tomu ale dochází až při 17krát vyšším příjmu vitaminu C, než člověk běžně konzumuje. Proto není nutné zcela vynechat ovoce a zeleninu, ale už týden před zahájením testu se vyvarovat tabletám vitaminu C a nadměrnému množství ovoce a zeleniny (např. více než 500 g rybízu, 2 kg pomerančů, 2,5 kg rajčat, 1 kg kiwi atd.).

Pozor na léky!

Některé léky, stejně jako výše uvedené potraviny, nevhodně ovlivňují běžně používané testy. Užíváte-li léky proti srážení krve, tzv. antiagregancia, doporučuje se, po konzultaci s lékařem, léčbu sedm dní před testem přerušit. A to i přesto, že denní dávka nižší než 100 mg výsledek obvykle neovlivní.

Stejně tak léky proti bolesti, zánětu a horečce, tzv. nesteroidní antiflogistika, se týden před testem vynechávají. U této skupiny léků test obvykle ovlivní až denní dávka vyšší než 75 mg. Problémem je léčba warfarinem, která působí falešně pozitivní výsledky, ale je pro pacienta tak důležitá, že se obtížně přerušuje. Lékař v tomto případě zváží všechny okolnosti a doporučí další postup.

(syna)

Zdroj:

  • Interní Med 2009, Portál 1. LF UK 2007, Medicína po promoci 2004

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři