Čtyři zásadní fakta o rakovině plic

Rakovina plic je celosvětově nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. V USA způsobí ročně více úmrtí než rakovina střev, prsu a prostaty dohromady. I u nás počet případů stále narůstá, především u žen. U mužů jde dokonce o nejčastější typ nádoru.

Informovanost o rakovině plic pomáhá včas změnit životní styl, rozpoznat podezřelé potíže a případně navštívit lékaře. Jako u všech typů rakoviny platí, že čím dříve se zahájí léčba, tím je větší šance na úspěch. Věnovat pozornost tomuto onemocnění se tedy rozhodně vyplatí. Co je nejdůležitější o něm vědět?

1. Za rakovinu plic může hlavně kouření

Čím více zkonzumovaných cigaret a po delší dobu, tím vyšší riziko. Například 20 let kouření 20 cigaret denně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic 20× oproti nekuřákům. Bylo potvrzeno, že i pasivní kouření navyšuje nebezpečí. Onemocnění se vyskytuje vesměs u jedinců starších 55 let, ale vliv na něj má životospráva i z dob dřívějších.

2. Nemoc začíná skrytě

Rakovina se pravděpodobně začíná rozvíjet ve chvíli, kdy v průduškách, průdušnici nebo plicních sklípcích dojde k tzv. prekancerózním procesům. Změny v genové informaci v buňkách těchto struktur pak způsobí jejich rychlý a nekontrolovaný růst. V tuto chvíli však rakovinné buňky nelze zobrazit rentgenem a nevyvolávají žádné symptomy.

3. Odhaleno bývá až pokročilé stadium 

Rychle rostoucí buňky v průběhu času vytvoří nádor. Také dokážou spustit růst nových cév, které tumor vyživují a pomáhají mu růst. Nakonec je tak viditelný i na skenech zobrazovacích metod. To už také způsobuje potíže. Rakovinné buňky se navíc často oddělují od původní hmoty a rozšiřují se do těla. Metastázy běžně vznikají, aniž by člověk cokoli tušil.

4. Léčba není jednoduchá 

Většina diagnóz má bohužel špatnou prognózu. Výjimkou je nemalobuněčný karcinom plic, který se úspěšně léčí, zpravidla operací a ozařováním. V současnosti je k dispozici řada nových biologických preparátů, které cílí na konkrétní struktury vyskytující se u jednotlivých typů onemocnění. Zvyšují se tak šance pacientů. Rovněž záchyt ve chvíli, kdy je možné nádor odstranit operací, zlepšuje prognózu.

(mir)

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři