Deset nejnebezpečnějších nádorů

Diagnóza onkologického onemocnění je šokující zprávou pro pacienta i jeho rodinu. Ne každý typ rakoviny je ale stejný. Které nádory znamenají největší riziko?

1. Rakovina plic

Nádory plic se rozdělují na nemalobuněčný a malobuněčný. A právě malobuněčný karcinom plic patří mezi ty nejagresivnější. K příznakům patří kašel, ztráta váhy, dušnost či chrapot. Tento nádor se v naprosté většině objevuje u těžkých kuřáků, a konzumace tabáku je tak hlavním rizikovým faktorem. Prevencí je mimo jiné přestat kouřit a vyhýbat se i pasivnímu kouření. Statistiky uvádějí, že pět let přežije zhruba 31 % pacientů.

Vše o rakovině plic

2. Nonhodgkinský lymfom

Jedná se o typ nádoru, který vychází z lymfatických buněk (lymfocytů) mízních uzlin. Existuje mnoho podtypů – podle toho, zda vychází z tzv. B-lymfocytů, či T-lymfocytů – a liší se i ve své agresivitě a léčitelnosti. Projevovat se lymfom může zvětšením a otokem mízních uzlin (často v oblasti krku, podpaží či třísel), bolestmi břicha, únavou, hubnutím, horečkami a nočním pocením. Pět let přežívá asi 68 % pacientů.

3. Leukémie

Leukémie je rakovina krvetvorných buněk. Obvykle vychází z bílých krvinek – kostní dřeň při tomto onemocnění tvoří abnormální bílé krvinky. Příznaky choroby závisejí na typu onemocnění, ale často se objevují horečky, únava, hubnutí, infekce, noční pocení či bolesti kostí. Riziko rozvoje leukémie zvyšuje kouření, ozařování, některé chemikálie, předchozí chemoterapie nebo i genetická onemocnění, jako je například Downův syndrom. Pětileté přežití se v průměru uvádí kolem 50 %.

4. Nádor vaječníku

Nebezpečí při nádorovém onemocnění vaječníku tkví zejména v tom, že často nebývá objeveno, dokud ještě není rozšířeno do oblasti pánve a břicha. V tomto stadiu je již nádor špatně léčitelný a často končí smrtí. Časná stadia se většinou nijak neprojevují. Někdy se může objevit zácpa, častější močení, pocit plnosti nebo břišní dyskomfort.

Vše o rakovině vaječníků

5. Nádory jater

Hepatocelulární karcinom je nejčastější nádor z jaterních buněk. Často bývá objeven náhodně. Projevit se ale může zežloutnutím kůže, bolestmi břicha, zvracením nebo poruchou funkce jater. Příčinou rakoviny jater je nejčastěji cirhóza, za kterou často stojí alkohol nebo infekce virem žloutenky B nebo C. Průměrné přežití se odvíjí od stadia onemocnění – pokud je omezeno jen na játra, 5 let se dožívá asi 30 % pacientů. Jestliže je již nádor rozšířen do jiných orgánů, míru přežití tvoří asi 3 %.

6. Rakovina prostaty

Je jedním z nejčastějších nádorů u mužů. Agresivní forma rakoviny prostaty se vyznačuje rychlým růstem a rychlým šířením do jiných orgánů, zejména kostí a lymfatických uzlin. V počátečních stadiích jsou muži většinou bez obtíží. Později se může objevit problematické močení, krev v moči a spermatu či potíže s erekcí. Jelikož je agresivní forma rakoviny prostaty poměrně vzácná, průměrné pětileté přežití je asi 99 %.

7. Kolorektální karcinom

Nádory tlustého střeva a konečníku patří v ČR k nejčastějším. Ne vždy způsobují specifické obtíže, a proto lékaři doporučují pravidelné testování pomocí tzv. testu okultního krvácení. Zjišťuje, zda se ve stolici nachází krev. Po 55. roce věku je pak jednou za 10 let doporučována kolonoskopie. Průměrné 5leté přežití nejpokročilejšího stadia onemocnění je asi 11 %, v nejčasnějším stadiu pak 92 %.

8. Rakovina slinivky

Rakovina slinivky patří mezi nejagresivnější typy nádoru vůbec. Velmi rychle se šíří do okolí a jen vzácně je objevena v časném stadiu. V pokročilých stadiích pak pacienty trápí ztráta chuti k jídlu, hubnutí, rozvoj cukrovky a bolesti břicha vyzařující do zad. I pokud je onemocnění objeveno v nejčasnějším stadiu, pětileté přežití je asi 14 %. V průměru se pacienti dožívají asi 6 měsíců od diagnózy.

9. Nádor prsu

Rakovina prsu se projevuje výtoky z bradavek, změnami ve tvaru prsu, pomerančovou kůží, hmatnou bulkou či začervenáním prsu. Podporou preventivních vyšetření a pokrokem v léčbě rakoviny se průměrné přežití neustále zvyšuje, zejména proto, že jsou nádory objevovány již v časném stadiu. V dnešní době žije pět let od diagnózy asi 86 % žen.

Vše o rakovině prsu

10. Rakovina kůže

Rakovina kůže patří mezi nejvíce frekventované nádory. Jejím nejagresivnějším typem je maligní melanom, který je dnes i nejčastějším nádorem mladých žen. Objevuje se hlavně na místech, která jsou hodně vystavovaná slunci. Může se ale rozvíjet třeba i v oblasti genitálií, na dlaních či na nehtovém lůžku. Právě ultrafialové záření slunečních paprsků poškozuje DNA buněk, uplatňuje se v rozvoji nádoru, a patří tak mezi hlavní rizikový faktor rakoviny kůže. 

(cean)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři