Dušnost u rakoviny plic zmírní léky i relaxační cvičení

Komplikace s dýcháním postihují asi 3/4 pacientů s pokročilým karcinomem plic. I když se nejedná o závažný problém, pocit dušení dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s touto potíží vypořádat.

Komplikace s dýcháním postihují asi 3/4 pacientů s pokročilým karcinomem plic. I když se nejedná o závažný problém, pocit dušení dokáže velmi znepříjemnit každodenní život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s touto potíží vypořádat.

Snížená kapacita 

Dušnost je definována jako subjektivní pocit vzduchové nedostatečnosti – naše tělo nám tím dává najevo, že pro dýchání je zapotřebí vyvinout větší úsilí než normálně. A právě rostoucí nádor znesnadňuje rozpínání plic a průchod vzduchu do plicních sklípků, často také dochází ke vzniku výpotku v hrudní dutině. Přítomnost tekutiny poté omezuje rozsah plic nebo jsou plíce poškozeny infekčním zánětem. Z těchto důvodů lidé s rakovinou tohoto orgánu cítí obtíže při dýchání.

Ulevit si můžete sami

V případě dušnosti se můžete stát svým vlastním terapeutem a zmírnit tak obtíže. Jak na to?

  • Nejpohodlnější polohou je vzpřímený sed s podporou horních končetin.
  • Vzduch v místnosti by měl být udržován chladný.
  • Proudění ozónu z ventilátoru nebo otevřeného okna poskytuje psychologickou podporu.
  • Požádejte specialistu o předvedení dechových a relaxačních cvičení, která vám uleví.
  • Jídlo a nápoje přijímejte v menších množstvích, ale často a pravidelně.

S čím pomůže odborník

V některých případech však může pomoci jen lékař. Jedná se zejména o tyto stavy:

  • Zápal plic – pro vyléčení je potřeba nasazení léků a někdy i hospitalizace.
  • Výpotek v hrudní dutině – utlačuje plíce, a proto je potřeba ho skrze hrudní stěnu vypustit.
  • Výpotek v břišní dutině – tlakem na bránici znesnadňuje dýchání, také je nutné ho odstranit.
  • Utlačení horní duté žíly rostoucím nádorem – v tomto případě dochází k městnání krve v horní části těla a hrudníku, čímž jsou opět znesnadněné dýchací pohyby.
  • Prorůstání nádoru do dýchacích cest.

Úlevu přináší léky

Na dušnost se u rakoviny plic nasazují především opiáty a anxiolytika (léky proti úzkosti). Z opiátů se používá morfin a jeho deriváty – působí proti úzkosti a zároveň tlumí kašel, takže jsou ideální. Z anxiolytik se běžně používají hlavně benzodiazepiny, ale o jejich prospěšnosti se stále diskutuje. U obou léků však hrozí utlumení dechové činnosti, a proto se musí přesně dávkovat! Role kyslíkové terapie u dušných pacientů je nejasná, zcela určitě z ní profitují lidé s nízkým obsahem kyslíku v krvi. Na druhou stranu žádná studie jasně nepotvrzuje úlevu u lidí trpících rakovinou plic.

(holi)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři