Jak se vypořádat s chemoterapií (2. díl)

Přinášíme další tipy a rady, jak co nejlépe zvládnout vedlejší účinky tohoto způsobu léčení. Tentokrát se zaměříme na problémy vyplývající z útlumu krvetvorby a na estetické nebo intimní záležitosti.

Přinášíme další tipy a rady, jak co nejlépe zvládnout vedlejší účinky tohoto způsobu léčení. Tentokrát se zaměříme na problémy vyplývající z útlumu krvetvorby a na estetické nebo intimní záležitosti.

Zvýšené riziko infekcí

Jelikož chemoterapie snižuje počet bílých krvinek odpovědných za boj s infekcí, může být váš imunitní systém oslabený a náchylnější k podlehnutí. Je tedy velmi nutné dbát některých pravidel:

  • Dodržujte dobrou osobní hygienu včetně pravidelného převlékání ložního prádla a výměny ručníků.
  • Ruce si myjte teplou vodou a mýdlem, obzvláště po použití toalety a před přípravou či konzumací pokrmů.
  • Vyhýbejte se kontaktu s lidmi s infekcí, jako je například chřipka.

Bojujte proti chudokrevnosti 

Snížení počtu červených krvinek, jež jsou zodpovědné za transport kyslíku v těle, může mít zase za následek únavu, zkrácení dechu, nepravidelný srdeční rytmus apod. Těžké případy anémie mohou být řešeny krevní transfuzí či léky. V prevenci je důležitý dostatečný přísun železa, které je hojně obsaženo ve fazolích, ořeších, mase, meruňkách či sušených švestkách.

Krvácení a modřiny

Chemoterapie vedle obou typů krvinek snižuje také počet krevních destiček. Ty jsou nepostradatelné při srážení krve. Většinou nejde o nic významného, avšak u malého počtu lidí může dojít k závažnějšímu poklesu. Mezi nejčastější příznaky patří snadný vznik modřin, krvácení z nosu či dásní. Případné problémy vždy nahlaste svému lékaři, který zjistí, zdali nepotřebujete třeba transfuzi krevních destiček. Mohou se vám hodit i následující preventivní opatření:

  • Vyměňte žiletku za elektrický holicí strojek.
  • Používejte jemný kartáček na zuby.
  • Dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s ostrými předměty (noži apod.).
  • Při zahradničení noste pevné rukavice.
  • Nechoďte bosí.
  • Nestrhávejte si strupy.

Jak řešit padání vlasů

Ztráta vlasového porostu doprovází chemoterapii často. Vypadávání začíná většinou 1 až 3 týdny po první dávce a viditelné bývá po 1 až 2 měsících. Nejpatrnější je lámavost a oslabení po stranách. Ztráta postihuje samozřejmě nejčastěji hlavu, avšak může se týkat i dalších ochlupených partií. Padání vlasů v důsledku chemoterapie je prakticky vždy přechodné. Řešení existuje více:

  • Někteří lidé, především muži, preferují zkrácení sestřihu, a to už před chemoterapií, aby postupné oslabení vlasů nebylo tak patrné.
  • Ženy naopak raději sáhnou po paruce. I tu je vhodné řešit s předstihem, můžete si tak zajistit velmi autentický doplněk vašeho outfitu. Pod paruku se také může hodit kratší sestřih, proto si nechte poradit od kadeřnice.
  • Existuje i tzv. preventivní chladicí čepice. Jde o pomůcku podobnou helmě na kolo a je určena k nošení přímo při samotné aplikaci léčby. Jak je hlava ochlazována, je zmenšen přítok krve do kůže na hlavě, tudíž je zredukováno působení chemoterapeutik na vlasy. Tato metoda však není vhodná pro všechny typy rakoviny, a je proto nutné konzultovat její použití s lékařem.

Vajíčka lze zmrazit 

Některým lidem v průběhu léčby klesá sexuální apetit, ale to je povětšinou přechodné a po ukončení léčby se stav postupně vrátí do normálu. Některé typy chemoterapií mohou způsobit i dočasnou, eventuálně stálou neplodnost. Je-li pro vás ještě tento problém aktuální, je dobré si o tomto riziku pohovořit s lékařem. Existuje řešení, které je ale nutno uvážit ještě před započetím léčby – jak žena, tak muž si mohou dát své pohlavní buňky zmrazit a ty pak mohou být použity pro umělé oplodnění.

(boba)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři