Jednoho z nejlepších šéfkuchařů připravila o chuť rakovina jazyka
Chicagský podnik Alinea se letos v žebříčku nejlepších restaurací světa zařadil na 21. místo. Světoznámému šéfkuchaři úspěšného podniku, jen 34letému Grantu Achatzovi, však lékaři diagnostikovali zhoubný nádor jazyka.
Chicagský podnik Alinea se letos v žebříčku nejlepších restaurací světa zařadil na 21. místo. Světoznámý šéfkuchař úspěšného podniku, jen 34letý Grant Achatz, však nyní bojuje s nemocí, jež by se dala nazvat noční můrou všech gurmánů a gastronomů. Zhruba před rokem mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor jazyka.
Nádor kuřáků a alkoholiků?
Nádory hlavy a krku, mezi které rakovina jazyka patří, nejsou typickým onemocněním mladého aktivního muže oddaného především své práci. Tímto typem rakoviny většinou onemocní muži vyššího věku, kuřáci a často alkoholici a lidé se špatným sociálním zázemím. Tím spíše působí příběh mladého šéfkuchaře jako nešťastná zlomyslnost osudu.
Achatz se podrobil léčbě, která mu navzdory pokročilému nádoru zachránila jazyk. Ačkoliv se v podobných případech musí jazyk většinou odstranit, lékaři po domluvě s pacientem sáhli po „méně drastické“ metodě, kombinaci razantní chemoterapie a ozařování. Díky této léčbě přišel Achatz o veškerý chuťový smysl, byť nikoli na trvalo. Pokud se nemoc nevrátí, chuť se může během několika měsíců či let znovu obnovit.
Příliš pozdní diagnóza
Slavný šéfkuchař si poprvé povšiml nezvyklé bílé skvrny na svém jazyku v roce 2005, krátce před otevřením jeho nyní tolik oceňované restaurace. Bílá či červená skvrna na jazyku nebo krvácející vřídek, který se časem nezhojí, patří mezi typické příznaky rakoviny jazyka. Achatz byl však tehdy příliš zaneprázdněný na to, aby se nezvyklou skvrnou znepokojoval.
Po nějaké době se nemoc již nedala přehlédnout. Bolestivý vřed se rozšířil na větší část jazyka a Achatz téměř nemohl mluvit. V tu chvíli již bylo jasné, že se může jednat o zhoubný nádor, avšak histologické vyšetření bylo překvapivě negativní. Až když přes jedinou noc otekl jazyk do velikosti, která kromě mluvení znemožňovala i polykání, vyšetření se opakovalo. Tentokrát zněl verdikt jinak – dlaždicobuněčný karcinom jazyka.
Přestože lékaři navrhli okamžitou operaci a odstranění tří čtvrtin jazyka, Achatz se vzepřel. Absolvoval chemoterapii a léčbu ozařováním a vrátil se zpátky do práce, samozřejmě v tak špatném zdravotním stavu, jak jen může člověk po agresivní protinádorové léčbě být.
Chemoterapie i ozařování mají vážné vedlejší účinky
Protinádorová léčba chemoterapií i ozařováním má mnoho závažných nežádoucích účinků. Mezi nejčastější, se kterými se můžeme setkat při léčbě rakoviny jazyka, patří bolestivý zánět jazyka a hrdla způsobený ozařováním, bolestivé polykání, sucho v ústech nebo poškození štítné žlázy. Jedním z častých vedlejších účinků je i ztráta chuti nebo čichu.
(vek)
Zdroj:
- Associated Press, 8. 6. 2008