Karcinom ledvin pod mikroskopem. Neunikne ani jediná nádorová buňka

Podezření na nádorové onemocnění může být vysloveno na základě příznaků a stesků pacienta. Potvrdit přítomnost karcinomu však znamená další vyšetřování a pátrání.

Má-li lékař podezření na onemocnění ledvin, je nezbytné nejprve zjistit kompletní osobní anamnézu neboli zdravotní historii pacienta. Dále je důležité detailně poznat momentální obtíže a zjistit všechny příznaky onemocnění. Následuje fyzikální vyšetření, kdy lékař používá k prohlédnutí pacienta pouze své smysly – vyšetřuje pohledem, pohmatem a poslechem.

Laboratorní testy aneb vyšetření tělních tekutin

Laboratorní testy nemohou s jistotou říct, zda má člověk rakovinu ledvin, či nikoli, ale mohou lékaře upozornit, že právě s ledvinami není něco v pořádku. Zároveň částečně vypovídají o celkovém zdravotním stavu pacienta.

  • Analýza moči. Mikroskopické zhodnocení moči a její chemické vyšetření může poukázat na přítomnost stop krve, která není zjistitelná pouhým okem. Až polovina pacientů s nádorovým onemocněním ledvin má v moči krev. Při cytologickém vyšetření moči je možné zviditelnit nádorové buňky, jejichž původ však nemusí být jasný – může se jednat o buňky z ledvin, močovodů nebo močového měchýře.
  • Krevní odběry. Z odběrů krve lze zjistit například snížený počet červených krvinek, nebo naopak jejich zvýšený počet, protože ledvinné nádorové buňky mohou tvořit erytropoetin – hormon stimulující tvorbu červených krvinek.

Dále lze provést biochemické vyšetření krve, kdy jsou zjišťovány hladiny chemikálií, které mohou být za přítomnosti nádoru ledvin změněny. Biochemické vyšetření může také leccos napovědět o funkci ledvin.

Zobrazovací metody aneb Když technika maluje

Tyto testy pomáhají vytvořit obrázek o tom, jak to vypadá uvnitř těla. Uplatňují se z několika důvodů:

  1. posouzení, zda je v dané oblasti nádor,
  2. zhodnocení, jak moc je nádor již rozšířen,
  3. zjištění účinnosti léčby,
  4. pátrání po známkách návratu onemocnění.

U většiny jiných nádorových onemocnění je ke stanovení diagnózy nutná biopsie neboli odběr kousku nádorového útvaru a jeho vyšetření pod mikroskopem s popsáním rakovinových buněk. V případě karcinomu ledvin často stačí právě zobrazovací metody. Nicméně existují případy, kdy je k jisté diagnóze potřeba odběr tkáně přece jen udělat.

Ze zobrazovacích metod je možné zvolit např.:

  • ultrazvuk,
  • rentgen s použitím nebo bez použití kontrastní látky,
  • počítačovou tomografii (CT),
  • magnetickou rezonanci (MRI),
  • pozitronovou emisní tomografii (PET) – toto vyšetření využívá radioaktivní látku, která má tendenci se hromadit v nádorových buňkách. Tak je možné zjistit nádorové metastázy neboli šíření rakoviny mimo ledviny.

Panuje-li nejistota o diagnóze ze zobrazovacích metod, přichází ke slovu již zmíněná biopsie. Vzorek tkáně je pod kontrolou ultrazvuku nebo CT odebrán speciální jehlou a následně vyšetřen pod mikroskopem.

(boba)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři