Kojení jako ochrana před návratem rakoviny prsu

Fakt, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, je poměrně dobře známý. Vědci ale nyní zjistili, že funguje jako ochranný faktor i poté, co nádor vznikne. Ženy, které takto krmily své dítě, totiž na rakovinu prsu umírají méně a mají vyšší šance, že se nemoc nevrátí.

Kojení je prospěšné jak pro matku, tak pro dítě. Lékaři doporučují plně krmit potomka mateřským mlékem do šesti měsíců věku. Poté je čas začít s příkrmy. Celkově by žena měla kojit alespoň jeden rok, ale může to být i déle. O výhodách tohoto krmení pro dítě není sporu:

  • Mateřské mléko obsahuje přesně ty živiny, které dítě potřebuje.
  • Kojení pomáhá chránit miminko před infekcí.
  • Do budoucna funguje kojení jako ochranný faktor před obezitou a cukrovkou.

Pro matky má kojení kromě ekonomické stránky ještě další výhodu: ženy, které v minulosti potomka takto krmily, mají nižší možnost, že dostanou rakovinu vaječníků a také prsu, a to o 5–10 %.

Čím déle, tím lépe

Nový výzkum ale nyní ukázal, že kojení chrání i ty ženy, které rakovina prsu už postihla. Studie se zaměřila na 1600 žen. Polovině z nich byl nádor prsu diagnostikován v letech 1997–2000, druhé části pak mezi roky 2006 a 2013. Vědcům se podařilo prokázat, že existuje spojení mezi kojením a příznivějším průběhem nemoci. Jaké?

  • Kojící ženy mají častěji méně agresivní typy nádorů.
  • Rakovinné buňky jsou více citlivé na hormonální terapii, která zlepšuje prognózu nemocných.
  • Riziko návratu nemoci u matek, které kojily, je o 30 % nižší.
  • Nebezpečí, že rakovině prsu podlehnou, je o 28 % menší.

Jakákoliv délka kojení má pozitivní vliv. Pokud je ale celková doba kratší než 6 měsíců, síla tohoto vlivu výrazně klesá.

Méně cyklů znamená nižší riziko

Proč přesně má kojení takový význam, zatím nevíme. Pravděpodobně jde o kombinaci více důvodů. Jedním z nich může být fakt, že kojení snižuje počet menstruačních cyklů, které žena za život prodělá. Tím se také zmenšuje vliv pohlavních hormonů, které mohou růst rakovinných buněk podporovat.

Pokud se tedy rozhodujete, jakým způsobem své dítě v prvních měsících jeho života krmit, k řadě výhod kojení můžete přidat i jeho dopad na rakovinu prsu.

(mak)

Zdroj: 

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři