#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Léčba dotykem: Reflexní terapie

Reflexní terapie vychází z podstaty, že na koncových částech těla se vyskytují nervová zakončení, takzvané reflexní zóny, spojené s dalšími částmi těla. Při jejich stimulaci – nejčastěji tlakem prstů fyzioterapeuta – lze ovlivnit orgány uložené uvnitř těla.

Reflexní terapie vychází z podstaty, že na koncových částech těla se vyskytují nervová zakončení, takzvané reflexní zóny, spojené s dalšími částmi těla. Při jejich stimulaci – nejčastěji tlakem prstů fyzioterapeuta – lze ovlivnit orgány uložené uvnitř těla. Využívají se především plosky a nárty nohou, dlaně a hřbety rukou, uši a šíje.

Historie

Nejstarší zmínky o reflexní terapii pocházejí z Číny, Vietnamu a Indie a tato metoda je stará více než 4000 let. Ale i v hrobce egyptského lékaře se našla nástěnná malba z roku asi 2330 před n. l., která znázorňuje masáž plosky nohy a dlaně. Je tedy pravděpodobné, že se tato metoda rozvíjela na několika místech současně, protože možnost, že by se metoda rozšířila z východní Asie až do Egypta je minimální. Velikou tradici má tato metoda i u indiánů ze Severní Ameriky, kteří ji v indiánských rezervacích praktikují dodnes. Do Evropy přivezl znalosti o reflexní terapii z východních zemí Marco Polo při svých cestách po světě. Většího rozšíření se zde tato metoda dočkala na přelomu 19. a 20. století, kdy londýnský neurolog sir Henry Head sestavil „mapu“ reflexních zón, které se podle něho nazývají Headovy. Největší význam pro moderní reflexní terapii měl ale americký otorinolaryngolog William Fitzgerald, který tělo rozdělil na 10 svislých reflexních zón a definoval body, po jejichž stlačení dochází ke zmírnění bolestí i zlepšení funkce postižených orgánů. Na Fitzgeraldovu práci navázal jeho kolega Joe Riley, který ke svislým zónám přidal 4 příčné, čímž došlo k výraznému zjednodušení metodiky.

Reflexní terapie a rakovina

Výzkumy ukazují, že reflexní terapie je vhodná v jakékoliv fázi rakoviny – dokáže zmírnit stres z diagnózy a pomůže pozitivnímu naladění mysli, které je pro léčbu jakéhokoliv onemocnění vždy výhodou – optimističtí lidé se uzdravují lépe. Reflexní terapie dokáže mírnit bolesti a může mírnit i nepříznivý účinek terapie. I v konečné fázi onemocnění, kdy jsou již vyčerpány všechny léčebné možnosti, dokáže pacientovi ulevit a může být velmi důležitou metodou. Vždy je ale vhodné se předem poradit s lékařem, zda je pro pacienta reflexní masáž vhodná a zda mu nemůže ublížit. Vždy je vhodné chodit pouze k odborníkovi – masérovi nebo fyzioterapeutovi, který technice rozumí a je v ní proškolen.

Kdy ano

  • pro zmírnění bolesti svalů, šlach a kloubů
  • pro zlepšení prokrvení tkání
  • pro zmírnění pooperačních bolestí
  • pro zmírnění stresu a navození psychické pohody
  • při problémech s početím (u žen příznivě ovlivňuje potíže s otěhotněním)

Kdy ne

  • čerstvé nebo chronické otevřené rány na chodidlech a dlaních
  • plísňová nebo jiná infekční kožní onemocnění na chodidlech
  • akutní infekt s horečkou
  • hluboká žilní trombóza, zánět žil
  • první trimestr těhotenství

(vesa)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři