Mamografie může zachránit život

Když se řekne „mamografie“, většina žen alespoň tuší, že je to vyšetření prsů a souvisí s možným nálezem rakovinného bujení. Většinu také při této příležitosti napadne hodně otázek. Přinášíme odpovědi na ty nejčastější.

Když se řekne „mamografie“, většina žen alespoň tuší, že je to vyšetření prsů a souvisí s možným nálezem rakovinného bujení. Většinu také při této příležitosti napadne hodně otázek. Přinášíme odpovědi na ty nejčastější:

Co to je mamografie v překladu?

Mamma = prs, grafie = způsob jeho zobrazení.

Jaká je podstata vyšetření?

Mamografie se provádí na speciálním přístroji, mamografu, který využívá tzv. měkké rentgenové záření. Většinou se zhotovují celkem 4 snímky, obvykle se vyšetřuje každý prs ve dvou rovinách.

Kdy se vyšetření používá?

  • Preventivně – provádí se takzvaný mamografický screening v určité věkové skupině žen, kdy je vyšší výskyt rakoviny prsu. Je hrazen pojišťovnami každé 2 roky a je určen pro ženy od 45. do 69. roku věku.
  • U žen s vysokou genetickou zátěží (maminka, teta nebo sestra měly zjištěnu rakovinu prsu) a nebo s jinými rizikovými faktory rakoviny prsu, bez ohledu na jejich věk. Tyto rizikové faktory rakoviny prsu naleznete zde: http://www.lecba-rakoviny.cz/vznik_prs
  • Při podezření na nádorový proces v prsní tkáni zjištěný většinou pohmatem nebo jinými metodami, například ultrazvukovým vyšetřením (UZV) apod.

Proč je mamografie tak důležitá?

Nejlepší naděje na plné vyléčení je u zjištěných velmi časných (malých) nádorových procesů. Za vhodných okolností je možné odhalit nádor již od velikosti několika milimetrů.

Jaká vyšetření se používají nejčastěji s mamografií?

Mamografie je základní zobrazovací metodou prsu u většiny žen, protože dovede přesně zobrazit strukturu prsní tkáně. Nejlepší zobrazení poskytuje v oblasti kalcifikací (hlavně mikrokalcifikací), které UZV vyšetření zachytit nedovede a které jsou většinou známkami nádorového postižení. Někdy se provádí mamografie spolu s UZV vyšetřením, které ji vhodně doplňuje, protože zobrazuje jinak parametry prsní tkáně. Variantou mamografie je tak zvaná duktografie. U ní předchází mamografickému vyšetření nástřik kontrastní látky do mlékovodu tenkou kanylkou. Metoda je volena u žen se sekrecí z prsu, která může být projevem přítomnosti malého nádoru v mlékovodu. Při potřebě potvrzení druhu procesu v prsu se někdy volí biopsie, kdy histologický rozbor vzorku poskytne nejpřesnější informace.

Jak se na vyšetření připravit?

Dodržet podmínku, že objednání by mělo být v první polovině menstruačního cyklu, kdy je možné prsy dostatečně stlačit bez nepříjemných pocitů vyšetřované ženy.

Co je k vyšetření potřeba?

Pouze se svléknout do půl těla a poslouchat pokyny ošetřujícího personálu – mamografické laborantky, která vás přesně instruuje jak stát a jak dlouho vydržet bez hnutí kvůli přesnosti snímku.

Jak vyšetření dlouho trvá?

Samotné vyšetření je hotovo během minut, většinou do 20 minut, je potřeba pečlivosti a přesnosti při zobrazování.

Bolí mamografie?

Při vyšetření se prs musí dostatečně stlačit, je to nutné pro dosažení vysoké kvality snímku. Některé ženy se obávají tohoto stlačení prsu při mamografickém snímkování, ale bolest je únosná vzhledem k prospěchu, který ženě toto vyšetření přinese.

Pro koho není mamografie vhodná?

Pro těhotné ženy – kvůli rtg paprskům, a pro hodně mladé ženy, u kterých je žláza velmi bohatá a hutná. V těchto případech se většinou volí UZV vyšetření a sledování pacientky.

Za jak dlouho je výsledek?

Výsledek je většinou během několika málo dní, jsou u nás i první pracoviště, která se snaží minimalizovat stres pacientky z čekání na výsledek a termíny zkrátit na absolutní minimum.

Jaká je dostupnost, kam se na mamografii objednat?

Nejlépe je se objednat do mamografického centra, kde mají velké zkušenosti s tímto typem diagnostiky. Pracovníci i přístroje v těchto centrech prošli náročným schvalováním, mají doporučení ministerstva zdravotnictví a splnili přísná kriteria. Zkušení zdravotníci v těchto centrech zjišťují většinu nádorů v počátečním stadiu a kvalita vyšetření je na vysoké úrovni.

Kontakty najdete je na této adrese:

Kde mohu získat více informací?

Každoročně probíhá akce Ženy ženám, v rámci které je ženám společností AVON kryta část nákladů. Více informací o tomto projektu naleznete na stránkách www.brantese.cz. Na bezplatné AVON lince proti rakovině prsu 800 180 880 můžete anonymně získat velmi mnoho informací. Internetová poradna funguje: http://www.lecba-rakoviny.cz/poradna

Existují i speciální sdružení zabývající se touto problematikou, například:

(jnl)

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři