Nemocný kamarád aneb Proti zhoubnému bujení společně!

Co můžete udělat pro svého přítele, kterému byla diagnostikována rakovina? Nejdůležitější je nabídnout pomoc a zůstat oporou. Kamaráda sice nedokážete rakoviny zbavit, můžete mu ale pomoci snáze projít tímto nelehkým obdobím.

Nechte hovor plynout

Při povídání s člověkem, který se potýká s rakovinou, platí zásada, že on určuje, jak moc se o své nemoci chce rozpovídat. Neměli bychom jej k ničemu nutit ani ho přerušovat, pokud o nemoci mluví bez ustání. I když má přítel zcela přirozenou touhu ujišťovat pacienta, že všechno dobře dopadne, je lepší se těmto frázím vyhnout. Vy i váš nemocný kamarád totiž víte, že nic takového nemůžete zaručit. Nezapomeňte, že rakovina není jediným tématem, o kterém se lze bavit. „Přátelé mi hodně pomohli tím, že se mnou mluvili o společných vzpomínkách nebo o plánech na dovolenou. Mohla jsem se tak odpoutat od myšlenek na chorobu,“ říká Claudia Chatman, která prodělala rakovinu prsou. Pokud jste byli zvyklí s kamarádem hovořit o fotbale nebo moderním umění, proč v tom nepokračovat? Stejně tak nejnovější klepy z práce mohou být příjemným rozptýlením. 

V očekávání návštěvy

Pokud váš blízký podstupuje léčbu v nemocnici, můžete jej podpořit tím, že mu necháte lístek se vzkazem nebo pošlete povzbuzující SMS. Jaké výhody má písemný vzkaz oproti telefonátu? Pokud je adresát zrovna vyčerpaný terapií, může čtení odložit na později. Navíc si vzkaz může prohlížet opakovaně, pokud bude potřebovat podporu v těžké chvíli nebo když mu bude zrovna smutno. Jak je to s návštěvami? Bývají radostí a rozptýlením. Je ale velmi důležité nebýt sobecký a uvědomit si, že zřejmě nejste jediný, kdo chce přítele vidět. Na návštěvu se vždy předem ohlaste. Předejdete tím trapnému momentu, kdy se ve dveřích srazíte s jinými lidmi. Můžete se také domluvit na pravidelných návštěvách v určitý den a hodinu. Co se zábavy týká, lze se společně dívat na film, pouštět si oblíbenou hudbu nebo třeba hrát karty. Pokud to fyzický stav kamaráda umožňuje, není nic proti ničemu, když s ním vyrazíte na procházku. 

Neocenitelná pomoc s maličkostmi

Jelikož onkologické nemoci vyčerpávají nejen duši, ale i tělo, můžete pomáhat s praktickými drobnostmi. Nemocnému podstupujícímu například chemoterapii mohou totiž mnohdy připadat jako nesmírně náročné. Co můžete dělat?

  • Nabídněte, že budete některý den v týdnu pro kamaráda vařit.
  • Pohlídejte čas od času děti nebo domácí mazlíčky.
  • Vraťte za pacienta půjčené knihy či film nebo vyzvedněte balík na poště.
  • Nabídněte odvoz z/do nemocnice.
  • Pomozte s úklidem domu nebo sekáním trávníku. 

Způsobů, jak můžete příteli procházejícímu nelehkým obdobím pomoci, je nespočet. Záleží samozřejmě na jeho osobních potřebách a přáních. Na internetu existují stránky, na kterých můžete dokonce vytvořit „komunitu“, která si rozdělí a naplánuje péči o nemocného. Zkuste k tomu využít například web (v angličtině) 

(marz) 

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři