Nevolnost a zvracení při chemoterapii – riziko, ale ne nutnost

Chemoterapie je častou léčebnou metodou při boji s rakovinou. V představách mnohých lidí je tento směr spjat se dvěma strašáky – s nevolností a zvracením. Zmíněné vedlejší účinky ale nepřicházejí vždy. Co ovlivňuje míru rizika a jak se lze těmto nepříjemnostem bránit?

Nevolnost a zvracení bývají bohužel doprovodnými jevy chemoterapeutické léčby. Naštěstí se s nimi ve většině případů odborníci dokážou vypořádat. Pokud se chystáte podstoupit chemoterapii, promluvte si s lékařem. Proberte, jaké kroky společně podniknete, abyste vzniku nevolnosti zamezili, nebo ji alespoň zmírnili. Roli při vzniku tohoto problému hraje mimo jiné:

  • jaké léčivo je použito,
  • podstupuje-li pacient současně jinou léčbu rakoviny (např. ozařování),
  • pokud dotyčný v minulosti již zažil stavy nevolnosti. 

Kdo je více v ohrožení 

Chemoterapeutická léčiva můžeme rozdělit do čtyř skupin podle pravděpodobnosti, s jakou vyvolají nevolnost nebo zvracení (vysoká, střední, nízká nebo minimální možnost). Přitom nezáleží jen na samotné látce, ale také na množství, v němž je podávána. U některých (ne vždy!) totiž nižší dávka znamená též menší riziko žaludečních potíží. V potaz musíme vzít také odlišnosti ve snášení léčby mezi jednotlivými lidmi. Vyšší nebezpečí vzniku výše jmenovaných nežádoucích účinků existuje tehdy, pokud:

  • jste žena,
  • je vám méně než 50 let,
  • vás trápila nevolnost při předchozí léčbě nebo při cestování,
  • máte úzkostlivou povahu,
  • jste trpěla na ranní nevolnosti během těhotenství,
  • jste náchylní ke zvracení i při běžných nemocech,
  • pijete alkohol pouze příležitostně, nebo vůbec.

Stále platí, že ne každou chemoterapii provází nevolnost nebo zvracení. Snažte se nepodléhat předčasnému strachu. Čím více se budete obávat, tím pravděpodobnější je, že vás tyto obtíže skutečně postihnou. 

Podpora léků 

Většina lidí podstupujících chemoterapii užívá antiemetika. Tedy léky, které mají předejít zvracení a nevolnosti. Vhodnou léčbu včetně způsobu užívání vám po zvážení vašeho osobního rizika navrhne lékař. Může se stát, že vám předepíše více antiemetik, z nichž některá budete užívat pravidelně a jiná jen při akutní nevolnosti. Proč je dobré antiemetickou terapii plánovat? Je totiž jednodušší nevolnosti předcházet než ji dostávat pod kontrolu poté, co se již rozběhla.

Pro klidný žaludek 

Jaká preventivní opatření můžete podniknout vy sami?

  1. Jezte častěji a pravidelně. Konzumujte spíše menší porce, vyhněte se nárazovému přejídání. Pár hodin před chemoterapií si dejte lehkou svačinku.
  2. Upřednostněte stravu, na kterou máte chuť. Zkuste se nicméně vyhnout příliš sladkému, tučnému nebo smaženému jídlu. Někomu více vyhovuje studená než teplá strava kvůli menší intenzitě vůní.
  3. Pijte hodně tekutin. Nejlépe vodu, neslazené ovocné džusy, čaj nebo odstáté zázvorové pivo. Lepší je pít méně a častěji než velké množství najednou.
  4. Vyhněte se nepříjemným pachům. Pozorujte, zda některé nejsou přímo spouštěčem vaší nevolnosti.
  5. Udělejte si pohodlí. Po jídle si chvíli odpočiňte. Noste raději volné oblečení. Zkuste se rozptýlit nějakou činností.
  6. Vyzkoušejte relaxační techniky. Může se jednat o meditaci nebo cokoliv, co se vám osvědčí. 

(marz) 

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři