Ochrana střeva aneb Jak se vyhnout kolorektálnímu karcinomu

Karcinom tlustého střeva patří mezi nejčastější nádorová onemocnění. Tento nádor může dlouho růst nepozorovaně a nezpůsobovat žádné obtíže. Jeho léčba pak může být velmi náročná a bolestivá. Je vůbec možné tomuto problému předcházet?

Prevenci lze obecně rozdělit do několika stupňů. Primární prevence znamená snahu zabránit onemocnění, aby vůbec vzniklo. Cílem té sekundární je zachycení choroby v co nejčasnější fázi, kdy je léčba ještě méně náročná a více úspěšná než později. Terciální prevence má za úkol zachytit návrat nemoci a včas zahájit další terapii.

Nejdříve úprava životosprávy 

Primární prevence se obecně zaměřuje na ovlivnění rizikových faktorů. Dodržování jejich pravidel vám nezajistí úplnou imunitu vůči onemocnění, ale sníží rizika jeho vzniku. V případě kolorektálního karcinomu je několik oblastí, na které je možné se zaměřit.

  • Tělesná hmotnost a fyzická aktivita. Vyhněte se nadváze a obezitě. Obzvláště nebezpečný je tuk hromadící se v dutině břišní, k čemuž tíhnou spíše pánové. S tím je spojena nutnost fyzické aktivity. Ta vám váhu pomůže udržet a obecně tělu prospívá.
  • Jídelníček. Není třeba dodržovat nějaká krutá dietní patření. Stačí se stravovat racionálně. Jídelníček by měl obsahovat velké množství ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, naproti tomu málo červeného masa a uzenin. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné a dodržujte dostatečný pitný režim. Alkohol pijte pouze s mírou. 
  • Kouření. Stejně jako u mnohých dalších nádorových onemocnění i u kolorektálního karcinomu je kouření významným rizikovým faktorem. Proto neváhejte a s cigaretami skoncujte, neboť každý abstinující rok se počítá.

Dalším krokem kontroly 

V České republice existuje screeningový program zaměřený právě na včasnou detekci kolorektálního karcinomu. Je určen pro lidi obou pohlaví ve věku 50 let a starší.

  • Osoby od 50 do 54 let by měly každoročně podstoupit test okultního krvácení do stolice. Není nikterak náročný či bolestivý a je dostupný u praktického lékaře.
  • Lidé nad 55 let mají výběr ze dvou možností. Buď by si měli každé dva roky udělat test na okultní krvácení do stolice, anebo mohou podstoupit screeningovou kolonoskopii. Její výsledek je validní 10 let, v průběhu kterých v případě negativního výsledku další vyšetření nejsou nutná.

(boba)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři