#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Očkování proti chřipce si dobře načasujte

Každé onemocnění rakovinou s sebou kromě jiného přináší také větší či menší oslabení imunitního systému, a pacienti jsou tak mnohdy postaveni před nelehkou otázku: mají se nechat očkovat a vystavit svou imunitu další zátěži, nebo je naopak větší riziko infekce?

Každé onemocnění rakovinou s sebou kromě jiného přináší také větší či menší oslabení imunitního systému, a pacienti jsou tak mnohdy postaveni před nelehkou otázku: mají se nechat očkovat a vystavit svou imunitu další zátěži, nebo je naopak větší riziko nečekané infekce, která je zastihne nepřipravené? Navíc u lidí se silně oslabenou imunitou ani řádně provedené očkování nemusí zaručit plnou ochranu před nákazou.

Ano, či ne chřipkové vakcíně?

Protože naprostou většinu důležitých očkování jsme absolvovali už jako malé děti, čeká nás v dospělosti ohledně vakcín již jen několik rozhodnutí. Jedno však musíme učinit každoročně a tím je očkování proti chřipce. Jaká jsou pro a proti, která by měl vzít v úvahu každý člověk se zhoubným onemocněním?

Uvádí se, že očkování proti chřipce je účinné přibližně u 70–90 % populace proti kmeni chřipkového viru, který se v daném roce vyskytuje. Po očkování trvá vývoj dostatečné hladiny protilátek přibližně dva týdny. Bohužel, u pacientů s rakovinou se často nemusí podařit vyprovokovat oslabený imunitní systém k dostatečnému množství protilátek, které by je ochránilo před infekcí.

Imunitu poškozuje nádor i léčba

Všechny odborné studie nejsou ve svých výsledcích jednotné a velmi záleží také na konkrétním typu nádoru, avšak v průměru dosahují onkologičtí pacienti výrazně horší tvorby protilátek než zbytek populace. Imunitní systém a jeho schopnost správně reagovat na očkování jsou oslabeny nejen nádorem samotným, ale také chemoterapeutickou léčbou. Obecně nejagresivněji se vůči buňkám imunitního systému chovají chemoterapeutika užívaná k léčbě leukémie a lymfomů.

Očkování pomůže, nebo alespoň neuškodí

Přes výše popsané těžkosti a pochyby se pacientům s rakovinou většinou doporučuje, aby očkování proti chřipce spíše podstoupili. I když jeho účinnost může být výrazně nižší, má se za to, že alespoň některé pacienty před onemocněním ochrání. Jiným zase pomůže zmírnit průběh onemocnění nebo zkrátit dobu jeho trvání.

Účinnost očkování u onkologických pacientů se může zvýšit, pokud je správně načasováno. Pokud je to vůbec možné, doporučuje se absolvovat očkování proti chřipce alespoň dva týdny před zahájením chemoterapeutické léčby.

(vek)

Zdroj: 

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři