Pití alkoholu zvyšuje riziko vzniku hned několika nádorů
Nadměrné pití alkoholu není nebezpečím jen pro játra. Zodpovídá i za vznik několika druhů nádorů.
Nadměrné pití alkoholu není nebezpečím jen pro játra. Zodpovídá i za vznik několika druhů nádorů.
Zdá se, že kromě kampaně proti kouření se začnou vlády zaměřovat i na boj s alkoholem. Možná se tak na každé láhvi dočkáme nápisu „alkohol způsobuje rakovinu“. Kvůli možné souvislosti vzniku nádorů s popíjením alkoholu odborníci posuzovali data téměř 4 000 pacientů ve věku 37 až 70 let z osmi zemí západní a jižní Evropy. Ti vyplnili podrobné dotazníky o své spotřebě alkoholu a životním stylu. Cílem bylo zjistit, u kolika z nich došlo od roku 1990 ke vzniku rakoviny.
- Jeden z deseti nádorů se objevil u mužů, kteří nadměrně požívali alkohol.
- Mezi ženami pak byl spojen s neuváženým pitím alkoholu jeden z 33 nádorů.
„Nad míru“ se přitom počítá již více než dva standardní drinky denně u mužů a jeden u žen. Dvěma standardními drinky pro muže se myslí přibližně jeden panák tvrdého alkoholu, půllitr piva nebo dvě deci vína.
Od láhve alkoholu k rakovině?
Alkohol je po pozření změněn na acetaldehyd, což je látka poškozující DNA buněk. Takto poškozená buňka pak zmutuje a začne nádorově bujet, tedy hlavně nekontrolovaně růst. U mužů se jedná o rakovinu jícnu, žaludku, dvanáctníku, tlustého střeva a konečníku a jater. U žen jde navíc i o rakovinu prsu. K tomu se přidává ještě nechvalně známý fakt, že lidé pijí každým rokem více alkoholu. Přitom o riziku vzniku rakoviny v souvislosti s alkoholem často vůbec nevědí. A jak riziko vzniku nádorů snížit? Rada je prostá: vyvarovat se alkoholu, nebo alespoň jeho příjem radikálně snížit.
(ercp)
Zdroj:
- British Medical Journal: Alcohol attributable burden of incidence of cancer in eight European countries based on results from prospective cohort study. BMJ 2011; 342: d1584. Publikováno online 7. dubna 2011.