Po prodělané rakovině prsu začněte s rehabilitací co nejdříve

Pro ženy, které prošly léčbou nádoru v prsu, je velmi důležité začít co nejdříve s cvičením a rehabilitací. Je to důležité nejen pro předcházení lymfatickým otokům a bolestem zad, které mohou následovat po odstranění prsu.

Pro ženy, které prošly léčbou nádoru v prsu, je velmi důležité začít co nejdříve s cvičením a rehabilitací. Je to důležité nejen pro předcházení lymfatickým otokům a bolestem zad, které mohou následovat po ablaci (odstranění) prsu.

Cvičení je prospěšné celému tělu

Cvičení je mimo jiné důležité i pro zachování celkového zdravotního stavu, který může protinádorovou léčbou do značné míry utrpět. Například po chemoterapii může žena během jediného roku ztratit tolik kostní hmoty, kolik průměrná žena ztratí v průběhu celého desetiletí. Ideální je, pokud ženy cvičí podle individuálního programu, který jim pomůže řešit jejich specifické obtíže a problémy po operaci.

Jak se dostat znovu do kondice

Důležité je začít s rehabilitací tak brzy, jak je to možné, většinou po prodělaném chirurgickém zákroku. V případě, že byla provedena ablace prsu, je součástí pooperační rehabilitace také používání prsní epitézy (náhrady). Nejprve lehké pooperační epitézy, po zhojení jizvy pak trvalé silikonové epitézy, která má mimo jiné za úkol minimalizovat bolesti zad spojené s odstraněním jednoho prsu a vznikem nerovnovážné zátěže páteře.

Jak cvičit

Vhodných cviků po operaci existuje celá řada, například:

  • Cvičení s gumovým míčkem – míček silou stlačujeme. Nejprve pouze prsty, postupně se snažíme zapojovat také ostatní svaly celé paže.
  • Cvičení se židlí – mírně se předkloníme, rukou na neoperované straně se lehce opřeme o opěradlo židle. V předklonu pak druhou rukou kýváme ze strany na stranu.
  • Cvičení na podložce – vleže na zádech zdvihneme ruce do vzduchu a střídavě s nimi zvolna kmitáme nad hlavou. Vleže na zádech můžeme také spojit ruce za hlavou a potom současně přitahovat oba lokty k uším.
  • Cvičení vestoje – stojíme čelem ke zdi, nohama pevně na zemi. Oběma rukama se natahujeme (šplháme) po zdi co nejvýše, obě ruce by měly dosáhnout stejně vysoko. Totéž můžeme provádět v pozici bokem ke zdi, kdy nejprve „šplháme“ jednou a poté druhou rukou.
  • Nejprve pomalu a důkladně kroužíme rameny. Poté postupně vzpažujeme a upažujeme, ruce při upažení však nejsou natažené, ale naopak se ohýbají v loktech. Dlaně při tom svíráme v pěst.

(vek)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři