Pravidelný screening chrání zdraví i život – část první: screeningové testy pro ženy

Snahou moderní medicíny je odhalit některá mezi lidmi častá onemocnění ještě dříve, než propuknou jejich příznaky, a tedy ve chvíli, kdy je mnohem snazší je léčit.

Snahou moderní medicíny je odhalit některá mezi lidmi častá onemocnění ještě dříve, než propuknou jejich příznaky, a tedy ve chvíli, kdy je mnohem snazší je léčit. Testům, které lékaři v tomto případě používají, se říká „screeningové“. Na co se soustředí základní screening, který by měla pravidelně absolvovat každá žena?

Rakovina prsu

Je prokázáno, že časná detekce nádoru prsu zlepšuje prognózu nemocné a zvyšuje šanci na přežití. Pravidelné a bezplatné rentgenové vyšetření mamografem je v České republice nabízeno ženám od 45 do 69 let a opakuje se každé dva roky. Do tohoto věku i v období mezi mamografickými kontrolami by se každá žena měla jednou měsíčně v období po menstruaci vyšetřovat sama, a to pohmatem a před zrcadlem. Preventivní ultrazvukové vyšetření prsů je sice vhodné pro ženy do 45 let, ale nespadá mezi celoplošné screeningové programy v pravém slova smyslu, a proto si ho ženy musí hradit samy.

Karcinom děložního čípku

V rámci pravidelných gynekologických prohlídek provádí lékař jednou ročně takzvaný cervikální screening, a to bezbolestným odběrem stěru z děložního hrdla a jeho cytologickým vyšetřením.

Rakovina kůže

Odborníci rozlišují několik forem kožních nádorů, nejzhoubnější je však melanom. A právě jeho včasné odhalení je přímo zásadní. Proto je důležité pravidelné sledování vlastní kůže, jakýchkoliv jejích změn a především změn mateřských znamének, co se barvy, velikosti, okrajů a případného krvácení či svědění týče. Nejde sice o screening prováděný lékařem, ale jako prevence rozvoje zhoubného onemocnění je toto samovyšetřování nepostradatelné.

Kolorektální karcinom

Od roku 2009 je v České republice zaveden celorepublikový plošný screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Provádí se prostřednictvím testu na okultní (skryté) krvácení do stolice, které si pacient provede sám za pomoci jednoduchého testu. Toto vyšetření je doporučováno všem od 50 let věku, a to jednou za jeden až dva roky. Od 55 let je jako alternativní možnost nabízeno kolonoskopické vyšetření, které v případě negativního nálezu postačí opětovně provést až za dalších 10 let.

Nádorová onemocnění nejsou jediná, která je vhodné odhalovat co nejčasněji. V rámci pravidelných preventivních prohlídek by se nemělo zapomínat ani na preventivní vyšetření krevního tlaku, cukru a tuků v krvi a u žen po 65. roku věku také na denzitometrické vyšetření kostí v souvislosti s hrozící osteoporózou. Ptejte se svého ošetřujícího lékaře, na jaká vyšetření máte nárok.

(veri)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři