Překonaly rakovinu prsu, nemoc jim však narušila intimní život

Pro některé ženy, které se úspěšně vyléčily z rakoviny prsu, může být život po léčbě stejnou nebo i větší výzvou než život v průběhu léčby.

Pro některé ženy, které se úspěšně vyléčily z rakoviny prsu, může být život po léčbě stejnou nebo i větší výzvou než život v průběhu léčby. Nedávno vydaná odborná studie ilustruje jeden z nejčastějších problémů, se kterým se vyléčené ženy musejí potýkat: potíže v intimním životě. Podle výsledků této studie zažívá problémy v ložnici přibližně sedmdesát procent žen, které úspěšně prodělaly léčbu rakoviny prsu.

Problémy nejsou důsledkem vyššího věku

Autoři studie si jsou vědomi, že u žen v pokročilejším věku, u kterých se rakovina prsu nejčastěji objevuje, je také výskyt sexuálních dysfunkcí relativně častý. Avšak sedmdesát procent je rozhodně neobvykle vysoké číslo a je to výrazně více, než by bylo možné u žen v této věkové kategorii očekávat.  

Závěry o sexuálních problémech žen, které prodělaly rakovinu prsu, vycházejí z průzkumu u zhruba jednoho tisíce australských žen. Všechny ženy zařazené do studie měly diagnostikován invazivní karcinom prsu přibližně dva roky před zahájením studie, průměrný věk těchto žen byl 54 let a všechny měly v době studie intimního partnera. Pro účely studie vyplňovaly ženy dotazník, který podrobně mapoval průběh jejich léčby a zároveň sexuální život.  

Téma do ordinace nevhodné?

Z žen zařazených do studie vypovědělo 82 procent, že v době před diagnózou byly spokojené se svým sexuálním životem, avšak po léčbě zaznamenaly ztrátu libida a problémy s vaginální suchostí. Při vyhodnocování výsledků bylo také zřejmé, že tyto potíže byly častější u žen, které užívaly určitý typ léčby. Není překvapivé, že se jednalo o léky, které ovlivňují rovnováhu ženských pohlavních hormonů v organismu.  

Studie poukazující na časté sexuální problémy u žen po prodělané rakovině prsu nebyla ani zdaleka první. Ukázala však mimo jiné, že ženy stále nejsou zvyklé o těchto problémech hovořit se svým lékařem, a naopak lékaři nejsou zvyklí se na tuto významnou oblast života ptát. Přitom mnoho problémů v sexuálním životě je možné ve spolupráci s lékařem úspěšně vyřešit.  

(vek)  

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři