Preventivní chirurgický výkon zachraňuje život ženám, u kterých test prokáže gen pro rakovinou prsu

Riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje, pokud je žena nositelkou mutovaného genu BRCA (BReast CAncer, tedy rakovina prsu). Tento gen se zjišťuje testem, pokud o tento test ženy požádají. Při pozitivním výsledku pak čeká ženu obtížné rozhodnutí, zda podstoupit preventivní chirurgický výkon a nechat si prsa odstranit.

Riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje, pokud je žena nositelkou mutovaného genu BRCA (BReast CAncer, tedy rakovina prsu). Tento gen se zjišťuje testem, pokud o tento test ženy požádají. Při pozitivním výsledku pak čeká ženu obtížné rozhodnutí, zda podstoupit preventivní chirurgický výkon a nechat si prsa odstranit.

Podstoupit test, nebo ne?

Příklad ze života: Dvaačtyřicetiletá žena čelí obtížnému rozhodnutí. Její matka zemřela na rakovinu prsu v 55 letech. Sestřenici z otcovy strany diagnostikovali rakovinu prsu ve 33 letech. Příbuzní z obou stran rodiny s rakovinou prsu a dědičnost rakoviny prsu k tomu z této ženy dělají ideálního kandidáta na test BRCA genu. Pokud jí vyjde test pozitivní, má si prsa ponechat a riskovat tak vznik rakoviny prsu? Nebo podstoupit operaci?

Jak se rozhodovaly ženy ve výzkumu

Pomoci těmto ženám při rozhodování může dlouhodobý výzkum mezi 2500 ženami s genem BRCA, který probíhal ve 22 nemocnicích v USA a Evropě. Z těchto žen si 10 % (250 žen) nechalo prsy preventivně odstranit. Během tří let sledování se u žádné z nich rakovina prsu nevyskytla a operace byla tedy přínosem. Devadesát procent žen (2250 žen) však preventivní chirurgický výkon odmítlo i s rizikem, že kvůli pozitivnímu testu na gen BRCA rakovinu prsu dostanou. Z těchto žen onemocnělo v následujících třech letech rakovinou prsu 7 % (157 žen).

Test odhalí riziko, konečné rozhodnutí je ale čistě na vás

Z výsledků výzkumu tedy vyplývá, že spoustě žen, které měly test pozitivní, se přesto vyplatilo si prsa ponechat. Sledování ale probíhalo pouze 3 roky a po jejich uplynutí se rakovina u mnoha z nich mohla vyskytnout. Navíc žily tyto ženy celou dobu v nejistotě, zda se u nich rakovina prsu vyskytne. Záleží tedy na každé ženě, chce-li po pozitivním výsledku testu riskovat a domnívat se, že nebude mezi těmi 7 % postižených. Anebo mít jistotu a nechat si prsa odstranit. Záležet bude nejspíš na věku té které ženy, odstranění prsou si totiž volí zejména ženy ve starším věku. Velkou váhu má rovněž dědičnost, tedy výskyt rakoviny prsu v rodině.

Test na gen BRCA je poměrně spolehlivý a onkologové, kteří vidí rakovinu prsu denně, logicky radí nechat si prsa raději preventivně odstranit. Rakovina prsu se dokáže velmi rychle šířit a může i zabíjet. Zároveň ale chápou ženy, které spoléhají i na to, že se případná rakovina prsu včas zachytí, například mamografickým vyšetřením. Poté sice lze rakovinu odstranit, ale je nutná i chemoterapie. Během ní pak mnohé ženy litují, že preventivní chirurgický výkon nepodstoupily hned po testu. Rozhodnutí je ovšem na každé ženě zvlášť. Jedinou jistotou tedy zůstává, že existuje test na gen BRCA, který riziko rakoviny prsu odhalí s předstihem, ještě před mamografií.

(ercp)

Zdroj:
www.webmd.com

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři