Příčinou vysokého tlaku může být nádor

Existuje více důvodů ke vzniku vysokého krevního tlaku, a zdaleka to není jen stres v práci, vztek na šéfa nebo neshody s partnerem. Zpravidla se nedá určit jasná a jediná příčina vzniku hypertenze. Jsou ale i takové případy, kdy se jasná příčina zvýšení tlaku nalézt dá.

Existuje více důvodů ke vzniku vysokého krevního tlaku, a zdaleka to není jen stres v práci, vztek na šéfa nebo neshody s partnerem.

Arteriální hypertenze

Vysoký tlak je nejčastěji způsoben souhrou mnoha faktorů; kvalitou cévní stěny počínaje a hormonální rovnováhou konče. Zpravidla se nedá určit jasná a jediná příčina vzniku hypertenze. Jsou ale i takové případy, kdy se jasná příčina zvýšení tlaku nalézt dá. A sem se řadí také feochromocytom.

Zdrojem je feochromocytom

Dlouhý název znějící skoro jako zaklínadlo nevyjadřuje nic jiného než to, že se jedná o nádor složený z tzv. chromafinních buněk z dřeně nadledvin. Feochromocytom je vzácnou příčinou hypertenze. V 90 % případů je nezhoubný, takže "pouze" roste a působením hormonů produkovaných svými buňkami způsobuje zvýšení krevního tlaku. V 10 % případů je však tento nádor metastazující. Výskyt feochromocytomu bývá rovněž asi v deseti procentech případů navíc spojen s výskytem dalších nádorů nebo hormonálních poruch.

Není hned třeba propadat panice

Pokud máte vysoký krevní tlak, nemusíte se hned bát, že ho způsobil feochromocytom. Vzhledem k tomu, že zvýšení krevního tlaku v tomto případě vzniká v důsledku zvýšené tvorby hormonů dřeně nadledvin (katecholaminů) a že je jejich uvolňování velmi často pulzní, tlak u pacientů s feochromocytomem stoupne obvykle záchvatovitě, a následkem působení katecholaminů je zvýšení tlaku provázeno zblednutím s následným zrudnutím, bušením srdce, bolestmi hlavy a pocením. Zároveň se může objevovat náhlý pokles tlaku vestoje spojený se slabostí až mdlobami. Díky katecholaminům se také často objevuje porucha metabolismu glukózy s jejím zvýšením v krvi, pokles tělesné hmotnosti a zácpa. "Obyčejná" hypertenze takové obtíže nevyvolává.

Při podezření na feochromocytom vás lékař odešle na některé ze zobrazovacích vyšetření břicha – sonografii, CT nebo MRI (magnetickou rezonanci). Základem pro průkaz feochromocytomu je však laboratorní vyšetření sledující hladinu katecholaminů v krvi a/nebo v moči. Potvrdí-li se přítomnost feochromocytomu, následná léčba zahrnuje jak medikamentózní snížení krevního tlaku, tak zpravidla chirurgické odstranění nádoru.

(zak)

Zdroj:

  • Zelinka: Feochromocytom – přehledný článek.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři