Rakovina plic postihuje Češky třikrát častěji než před třiceti lety!

Zdaleka nejčastější zhoubné onemocnění na světě – to je rakovina plic. Nejvíc se objevuje mezi 55. a 80. rokem života. Příčinou 85 % plicních nádorů je kouření.

V České republice je rakovina plic u mužů na třetím místě, za nádory prostaty a tlustého střeva. Mezi ženami zaujímá čtvrtou příčku za nádory prsu, tlustého střeva a dělohy. Na celém světě bylo v roce 2012 diagnostikováno 14,1 milionu nových případů rakoviny plic a 8,2 milionu lidí na tuto nemoc zemřelo.

Kouření jako hlavní příčina

Podle odborníků stojí za většinou nádorů plic kouření. Riziko jejich vzniku zvyšuje také obsah arzenu v pitné vodě nebo konzumace doplňků stravy s uměle vyráběným (syntetickým) beta-karotenem. Naopak ochranný vliv má dostatek ovoce a zeleniny ve stravě. Žlutočervené barvivo beta-karoten se přirozeně nachází např. v mrkvi nebo meruňkách. V této přírodní formě k rakovině plic nepřispívá.

Daň za snahu vyrovnat se mužům?

Přibližně 58 % případů rakoviny plic připadá na méně rozvinuté země. Celosvětovým statistikám však vévodí Maďaři, na druhém místě figuruje Srbsko, na třetím Korejská lidově demokratická republika. Tabulce sestavené zvlášť pro muže opět dominují Maďaři, následovaní Armény a Makedonci. „Ženské“ žebříčky vedou Dánky, druhé jsou Kanaďanky, třetí obyvatelky USA; Maďarky jsou páté.

V České republice se podle statistik z let 1977–2014 nejvíc případů rakoviny plic objevilo v těchto krajích:

  1. Karlovarský,
  2. Ústecký,
  3. Plzeňský,
  4. Jihočeský,
  5. Středočeský + Praha.

U českých žen se výskyt plicních nádorů za posledních 30 let ztrojnásobil. Důvodem je nejspíš emancipace spojená s větším rozšířením kuřáckého návyku.

(hah)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři