Rakovina prostaty ohrožuje plešaté muže. Ale jen některé

Nádorů prostaty by se měli více bát muži, kteří začnou ztrácet vlasy. Tato hrozba se ale netýká zdaleka všech. Důležitou roli totiž hraje věk, kdy plešatění začne.

Nádorů prostaty by se měli více bát muži, kteří začnou ztrácet vlasy. Tato hrozba se ale netýká zdaleka všech. Důležitou roli totiž hraje věk, kdy plešatění začne.

Záhadný hormon dihydrotestosteron

Hormon dihydrotestosteron, který vzniká z mužského pohlavního hormonu testosteronu, je produkován ve velkém množství u mužů s dědičnými dispozicemi. Předpokládá se, že právě jeho vysoké hladiny se podílejí na postupném poškození vlasových cibulek a vypadávání vlasů.
Tento hormon hraje významnou úlohu právě i při vzniku rakoviny prostaty.

Androgenní alopecie, tedy mužský typ vypadávání vlasů, je totiž ovlivněna především geny a hormonálními změnami podobně jako vznik rakoviny prostaty. Jejich vzájemná souvislost ale zůstává lékařům stále utajena.

Fakta o vypadávání vlasů:

  • Před 21. rokem života jím trpí přibližně jeden ze čtyř mužů.
  • Po 35. roce věku postihne celé dvě třetiny zástupců mužského pohlaví.

Není důvod k panice

Jen muži, kterým začnou vypadávat vlasy již po 20. roce života, mohou mít 2krát vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty v pozdějším věku oproti těm, kteří neplešatí nebo začnou ztrácet vlasy nejdříve po třicítce.

  • Přímá souvislost s konkrétním postupem vypadávání vlasů a vyšším výskytem nádoru prostaty v pozdějším věku ale nebyla prokázána.
  • Nepotvrdil se ani vztah mezi raným vypadáváním vlasů a diagnostikou tohoto typu rakoviny v mladším věku.
  • Bez obav mohou být i muži, kteří začali plešatět po 30. roce života.

Hlídejte si preventivní prohlídky

Lékaři stále vedou diskuse o screeningu zhoubného nádoru prostaty, zejména o způsobu výběru vhodných kandidátů. Možná právě muži s předčasnou ztrátou vlasů by mohli být vhodnými kandidáty pro tento screening. Lékaři se zatím ale nedokážou dohodnout na jasné rizikové skupině.

Současná doporučení jsou proto jednoznačná: muži by se měli dozvědět co nejvíce o možných výhodách a rizicích screeningu a poté se sami rozhodnout, zda ho podstoupit, či nikoliv.

(tms)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři