Rekonstrukce prsu – volbu ovlivňuje více faktorů

Mastektomie, lumpektomie, odstranění bradavky a dvorce… To vše mohou být preventivní či léčebné chirurgické výkony, které se týkají čím dál více žen a výrazně ovlivňují vzhled jejich prsů. Následné rozhodování, zda podstoupit plastickou rekonstrukci, či nikoli, nebývá snadné.

Pokud jste v podobné situaci, zkuste si odpovědět na následujících pár otázek, které vám alespoň částečně určí směr, kudy se vydat.

1. Je pro vás důležité zachování původního tvaru poprsí?

Některé ženy používají raději prsní náhrady, které se dají vložit do podprsenky nebo do oblečení a pak vyjmout. Jiné si tuto možnost představit nedokážou a volí raději rekonstrukci. Pokud se mastektomie týká jen jednoho prsu, může být výsledek bez rekonstrukce nesymetrický a i v plavkách nebo v podprsence bude každé ňadro jiné. Po operaci bývá sice vidět rozdíl bez oblečení, jinak jsou ale prsa téměř k nerozeznání.

2. Chcete se co nejdříve vrátit k původnímu životnímu stylu a všem aktivitám?

Ženy, které se rozhodnou pro rekonstrukci, mají o něco delší dobu rekonvalescence a pozdější návrat do práce. Je to logické, jedná se jednoduše o jednu operaci navíc. Důležité je také si uvědomit, jak fyzicky náročné je vaše zaměstnání či zda jste aktivní sportovkyně. Některé rekonstrukční operace mohou způsobit oslabení svalů nebo jizvení, které omezuje rozsah a komfort při pohybu. Novější operace již do svalů nezasahují, a jsou tak šetrnější. To vše je nutné probrat s ošetřujícím lékařem při výběru toho pro vás nejvhodnějšího postupu.

3. Potýkáte se se zdravotními komplikacemi, které by mohly mít vliv na hojení po dalším zákroku?

Cukrovka, poruchy prokrvení nebo srážlivosti krve, to vše mohou být důvody, proč už další operaci nepodstupovat. Tato onemocnění prodlužují dobu hojení a mohou skončit i neúspěchem zákroku. Podobné je to u pacientek závislých na alkoholu a kouření. Ty mohou být vyzvány, aby se svým zlozvykem na dobu před operací, během ní a po ní přestaly.

Rozhodnutí lze odložit

Rekonstrukce ňader je velmi osobní záležitostí a závisí zejména na vás samotné, zda se rozhodnete pro, nebo proti. Plastickou operaci prsů lze provádět i několik let po mastektomii, estetické výsledky však už nebývají tak dobré.

(jez)

Zdroj

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři