Skvělé! Zkouší se test předpovídající rakovinu prsu!

Vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit krevní test, který je schopen s předstihem určit, zda žena dostane do pěti let rakovinu prsu. Bude fungovat?

Vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit krevní test, který je schopen s předstihem určit, zda žena dostane do pěti let rakovinu prsu. Bude fungovat?

Ženy starší 45 let by měly každé dva roky absolvovat preventivní prohlídku kvůli rakovině prsu. Používá se mamograf, což je vlastně rentgen speciálně upravený tak, aby dokázal vyrobit rentgenové snímky prsů. Dánští vědci ale nyní objevili metodu, která by v budoucnu mohla mamograf nahradit. Tato technika spočívá v měření koncentrací různých látek v krvi a prý umí předpovědět, které ženy rakovinu dostanou, a to i několik let dopředu. Vše je však teprve v časném stadiu vývoje a výzkum má před sebou ještě dlouhou cestu. 

Správný směr 

Vědci tvrdí, že nový test dokáže zjistit možnost vzniku rakoviny prsu v předstihu 2–5 let, a to s 80% přesností. To je o 5 % více, než je přesnost mamografie. Navíc nová metoda údajně umí nemoc předpovídat, kdežto mamograf je pozitivní, jen pokud již nějaký nádor v prsu existuje.

  • Výzkumu se účastnila skupina 57 053 žen a mužů. Tito lidé byli sledováni po více než dvě desetiletí.
  • Vědci zkoumali 400 vzorů krve (některé i 20 let staré), které byly pacientům odebrány 2–7 let předtím, než se u nich objevil nádor prsu. Ty pak porovnávali s krví lidí, kteří rakovinou neonemocněli.
  • Pro každý vzorek vytvořili odborníci profil chemických látek a hledali ty, jež se mohou v krvi objevit dříve, než samotná rakovina vypukne.

Čím dříve, tím lépe

Metodu je ještě potřeba prověřit dalšími studiemi. Již nyní je ale jasné, že má potenciál stát se technikou, která lékařům umožní detekovat rakovinu prsu mnohem dříve, než to umíme dnes. A to je velmi důležité, protože čím dříve se na nádor prsu přijde, tím spíše se ho odborníkům podaří vyléčit.

(mak)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři