Vyhněte se stresu, podporuje rakovinu!

Ovládá váš každodenní život stres? Kromě rizika infarktu myokardu či mozkové mrtvice tím nahráváte také vzniku a rozvoji zhoubného bujení. Braňte své zdraví a naučte se zákeřný stres ovládnout.

Ovládá váš každodenní život stres? Kromě rizika infarktu myokardu či mozkové mrtvice tím nahráváte také vzniku a rozvoji zhoubného bujení. Braňte své zdraví a naučte se zákeřný stres ovládnout.

Otřesená psychika

Pojmem stres označujeme situaci, kdy se organismus nedokáže vyrovnat s nároky, které na něj klade vnější prostředí. Může jít o zatížení celého organismu, např. extrémní fyzická námaha či nepříznivé teplotní podmínky, nebo dostává „zabrat“ jen naše psychika. Někdy se může dokonce jednat o nároky, které si vytvořila pouze naše vlastní představivost (třeba ze stresujícího zaměstnání). Stres se u každého člověka může projevovat jinak. Měli bychom se proto naučit jej rozpoznat a vyvinout si vlastní strategii, jak se s ním co nejlépe vyrovnat.

Projevy stresu:

  • náladovost a nervozita,
  • neschopnost odpočívat,
  • pocity osamělosti,
  • depresivní nálada,
  • průjem nebo zácpa,
  • nevolnost, nechutenství nebo přejídání,
  • nespavost nebo naopak přílišná potřeba spánku,
  • bolesti krční páteře,
  • zvýšená spotřeba alkoholu.

Klid duše posiluje i tělo

Vědci u skupiny pacientů s rakovinou zjistili, že pokud tito účastníci studie udávali nižší míru stresu a vyšší kvalitu života, projevilo se to také zlepšením stresových ukazatelů – těmi byly tzv. telomery, což jsou struktury na samém konci chromozomů, tedy útvarů, ve kterých je uložena naše genetická informace. Telomery chrání chromozomy před opotřebováním a poškozením a mohou mimo jiné trpět a zkracovat se i vlivem stresu. Odborníci zjistili, že snížením stresu se ale opět rychle prodlužují. A protože telomery chrání genetickou informaci, jejíž mutace je příčinou vzniku zhoubných nádorů, může se snížení stresové zátěže příznivě projevit i na lepší odolnosti vůči zhoubnému onemocnění.

Hlavně v pohodě

Stres má prý podobné účinky jako stárnutí. Umění uvolnit se a správně odpočívat je důležité nejen pro naši psychiku, ale i pro celkový zdravotní stav. Pokud se naučíme zvládat stres, projeví se pozitivní výsledky téměř okamžitě.

(vek)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři