#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

6 otázek a odpovědí o rakovině plic

Typ rakoviny, o kterém se často mluví. A nejen v souvislosti s kouřením. Pacienti, ale i zdraví lidé mívají mnoho dotazů. Na ty nejčastější vám teď přinášíme odpovědi.

1. Co může vést k rakovině plic?

Mezi rizikové faktory patří zejména kouření. V USA může tabák za 90 % úmrtí na rakovinu plic u mužů a za 80 % úmrtí u žen. Bylo spočítáno, že kuřáci, kteří vykouří jeden balíček cigaret denně, mají dvacetinásobně vyšší riziko zemřít na tuto chorobu než nekuřáci. Pasivní kouření je také spojováno s touto nemocí a připadá na něj asi 3 000 úmrtí ze všech úmrtí na rakovinu plic.

2. Jaké jsou nejčastější příznaky?

Až u jedné čtvrtiny všech pacientů se nic závažného neprojeví, dokud nemoc není v pokročilém stadiu. Mezi příznaky, které mohou ukazovat na rakovinu plic, patří:

  • neustávající kašel,
  • krev ve vykašlaném sekretu,
  • bolest na hrudi,
  • úbytek na váze bez ztráty apetitu,
  • bolestivé polykání,
  • dýchavičnost.

3. Mohou nekuřáci dostat rakovinu plic?

Ukazuje se, že až 60 % nových pacientů s rakovinou plic tvoří nekuřáci či kuřáci, kteří přestali kouřit. U některých lidí jde o vrozené dispozice dané geneticky, u jiných je příčinou časté vystavení se cigaretovému kouři neboli pasivní kouření.

4. Jak se tato nemoc léčí?

Postup je stejný jako u jiných rakovin. První snahou je chirurgicky odstranit nádor. Pak následuje ozařování s cílem zmenšit novotvar a nastupuje chemoterapie, která zabíjí rychle se množící buňky. Vhodně zvolené léčbě předchází hodnocení rakovinného procesu pomocí metod CT a PET. V závislosti na stupni závažnosti se pak zvolí léčba či kombinace více terapií.

5. Existuje více typů?

Rakovina plic má dva hlavní typy. Buď jde o nemalobuněčné nádory, které tvoří až 80 % všech nádorů plic. Malobuněčné nádory tvoří zbylých 20 % a jsou tvořeny malými buňkami, které rychle tvoří rozsáhlé tumory. Příčinou malobuněčných nádorů je téměř vždy kouření.

6. Lze rakovině plic nějak předcházet?

Nejlépe se ochráníte, když se vyhnete kouření i pasivnímu vdechování tabákového kouře. Pokud již cigaretám holdujete, přestaňte. Riziko rakoviny budete mít pořád vyšší než nekuřáci, ale s každým dalším rokem bez kouření se bude výrazně snižovat. Po deseti letech může být nižší až o 50 %!

Lze říci, že především kuřáci mají své zdraví ve svých rukou. Záleží jen na jejich vůli skoncovat s tabákem a dát šanci tělu se zregenerovat. 

(dak)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři